DruštvoVesti

Svečana akademija povodom obeležavanja 28. novembra – Dana Bošnjaka

Svečanom akademijom i regionalnim okupljanjem bošnjačkih vijeća i organizacija u Zagrebu je obilježen j28. septembar – Dan Bošnjaka u organizaciji Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća, a pod pokroviteljstvom Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj “Bošnjaci zajedno”.

Na centralnoj manifestaciji zajedničkog obilježavanja ovog nacionalnog blagdana prisustvovali su predstavnici javnog i političkog života Bošnjaka iz svih zemalja regiona, a delegaciju Bošnjačkog nacionalnog vijeća predvodio je dr. Adel Slatina, predsjednik Vijeća.

Svojim prisustvom i svečanim obraćanjima važnost skupu dali su i poseban izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Krunoslav Katinić i Radovan Fuchs, ministar nauke, obrazovanja i mladih kao izaslanik predsjednika Vlade Hrvatske.

Okupljenima se u ime Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća obratio predsjedavajući Suljo Mustafić, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori koji je između ostalog poručio da odluke Bošnjačkog sabora kazuju da su Bošnjaci narod koji, ako Bog da, nikome neće dozvoliti da ga ispiše iz historije.

Ovogodišnja manifestacija Dana Bošnjaka bila je prilika da se okupljeni podsjete i na značajne jubileje 450 godina od prvog spomena sevdalinke i 250 godina od prvog zapisa bošnjačke usmene balade „Hasanaginica” o kojima je govorio prof. dr. Sead Šemsović.

Organizatori su priredili i dvije postavke izložbi koje su okupljeni sa pažnjom mogli pogledati i to „Vječna Blaga: Putovanje kroz nakit naše baštine”, tradicionalni nakit Bošnjaka koji se čuva u privatnoj kolekciji Zlatare Softić i njenog vlasnika Seada Softića, kao i izložbu grafika i ilustracija Emira Isovića „Biserje Bošnjaka”.

U izdanju Bošnjačkog nacionalnog vijeća predstavljeno je i specijalno izdanje časopisa „Bosna” pod nazivom „Bošnjaci – kulturno historijiski pregled” koji je za ovu priliku uredio Filip Mursel Begović.

Centralna manifestacija obilježavanja Dana Bošnjaka u Zagrebu nastavlja se u nedjelju, Okruglim stolom „Bošnjaci u domovinskim zemljama: Quo vadimus'”, a u Sandžaku u ponedjeljak 30. septembra u 19 sati u Glavnom uredu Vijeća u Novom Pazaru promocijom priručnika „Jezička kultura i norma bosanskog jezika”.

Dan Bošnjaka, 28. septembar, obilježava se u znak sjećanja na Prvi bošnjački sabor održan 28. septembra 1993. godine u Sarajevu. Na saboru, održanom u jeku ratnih zbivanja u opkoljenom Sarajevu, 27. i 28. septembra 1993. godine, ispisane su neke od najznačajnijih stranica historije Bošnjaka. Sabor je usvojio Deklaraciju o bošnjaštvu, kojom je bošnjačkom narodu vraćeno nacionalno ime – Bošnjak, a maternji jezik Bošnjaka ponovo je nazvan svojim pravim imenom – bosanski jezik.

Sazivanje Svebošnjačkog sabora, nacionalna harmonija i pozitivna demokratska atmosfera među učesnicima sabora, odluke i zaključci koji su doneseni, nacionalno jedinstvo koje je pritom iskazano predstavljaju trenutak kada su poslije jednog teškog i dugog stoljeća Bošnjaci konsenzusom svih relevantnih političkih faktora bošnjačkog naroda vratili svoje historijsko nacionalno ime i naziv svog jezika.

A.A.

 

 

Podeli