Održana javna rasprava o Nacrtu plana kvaliteta vazduha
U svečanoj sali Kulturnog centra održana je javna rasprava o nacrtu Plana kvaliteta vazduha grada Novog Pazara za period od 2025. do 2035.
Otvarajući javnu raspravu, načelnik Odeljenja za zaštitu životne sredine Ivan Milanović kazao je cilj javne rasprave donošenje strateškog dokumenta koji će doprineti poboljšanju kvaliteta vazduha, od velikog značaja za sve nas. Milanović je podsetio da je Novi Pazar među prvih deset gradova i opština, 2020. godine pustio u rad savremenu mernu stanicu, sa ciljem svakodnevnog praćenja nivoa kvaliteta vazduha.
Na početku javne rasprave izrađivači dokumenta su predstavili plan u tri tačke. Nebojša Pokimica je govorio o utvrđivanju razloga zagađenja i onom što može da se uradi. “Započeli smo izradu pre godinu i po dana, zahvaljujemo se komentarima koje smo dobili potrudićemo se da odgovorimo i danas usmeno ali i naknadno pismeno”, rekao je Pokimica i dodao da nakon usvajanja plan treba da dobije saglasnost ministarstva. “Vrlo verovatno da će se dodati podaci iz 2024. budući da ovaj dokument sadrži poslednje podatke iz 2023. Ono što je zagađenje u većini gradova u Srbiji preslikano je i na Novi Pazar, a radi se čestičnom zagađenju”, zaključio je Pokimica.
Mirjana Perišić iz Instituta za fiziku detaljno je objasnila naučni metod obrade podataka o zagađenosti vazduha.
U poslednjem delu prezentacije, Nataša Đokić je predstavila mere.
“Zagađenje postoji ne samo od kada se meri i kada postoji stanica već mnogo unazad. Postavlja se pitanje, šta dalje sa tim podacima. Hteli smo da napravimo mere koje su realne i koliko smo kadri da na ambiciozne mere odgovorimo.”
Ona je istakla i da su najveći izvori individualna ložišta, stacionarni izvori, regionalni transport i industrijska postrojenja. Jedan od pomaka je i gradska toplana na biomasu, kao i zamena energenata u zgradi Bor i u Lugu.
“Subvencije treba da motivišu građane da što više prelaze na ekološki prihvatljive sistem grejanja. Ozelenjavanje površina doprinosi unapređenju kvaliteta vazduha, ali ne u zimskom periodu kada je najpotrebnije. Potrebna je veća kontrola privrednih subjekata, ali minstarstvo je sugerisalo da ne može mera biti nešto što je zakonska obaveza, kao što je jača kontrola privrednih subjekata”.
Nakon prezentacije su usledila pitanja građana o, izmedju ostalog, budžetiranju, zelenim površinama i kapacitetu toplane, za širenje broja korisnika.
Odgovoreno je da se finansiranje neće vršiti samo budžeta grada već i fondova ministarstava, kao iz inostranih fondova, i da je ovaj dokument dobra polazna osnova. Faruk Suljević, direktor JP “Gradska čistoća” odgovorio je da uz sadašnje kapacitete toplane i mogućnost proširenja postrojenja, toplana može grejati duplo više prostora nego sada. Podsetio je i da grad na urbanom području kao i u okolini Novog Pazara, u saradnji sa “Srbijašumama” svake godine sadi nove zelene povšine.
Fevzija Murić je istakao da je plan zadatak za grad ali i za sve građane. Grad treba da daje podsticajna sredstva, ali i građani treba da učine šta mogu.
“Grad treba da razmišlja o zabrani uglja, i da se postepeno uvodi promena”.
On je istakao značaj osnaživanja Zavoda za javno zdravlje. Dr Selma Bihorac iz ZZJZ-a je govorila o obavezama koje ustanova ima, o nepohodnosti proširenja kapaciteta ali i stalnom unapređenju komunikacije sa građanima, o značaju ove teme.
Predstavnica Ekobloka, Nataša Gligorijević, osvrnula se na primedbe koje su već upućene na plan, kao i neophodnost osnivanja radne grupe koja će se baviti valorizacijom i evaluacijom mera i podnositi izveštaje o ostvarivanju plana.
Na kraju javne rasprave, predsednik skupštine Samir Lekić je kazao da treba da se oslonimo na ono što prepoznaje struka.
“Želim da pohvalim plan jer ima ozbiljnu naučnu analizu, preporuke koje su apsolutno realne. To je velika obaveza i veliki teret, ali na nama je da radimo. Pohvaljujem inicijativu da se formira jedna radna grupa koja će se baviti valorizacijom”, rekao je predsednik skupštine i dodao da je jako bitno da se ovaj proces ne politizuje, kao i da svi podjednako brinemo za zdravlje dece ovog grada.
Nakon donošenja ovog dokumenta, Grad Novi Pazar će biti među deset gradova u zemlji koji imaju Plan kvaliteta vazduha.