SVE VESTISvet

Dan sjećanja i solidarnosti sa Palestinom

Danas, 15. maja, palestinski narod obeležava 77 godina od Nakbe – Palestinske katastrofe, koja je nastupila 1948. godine kao rezultat zločina cionističkog pokreta u Palestini.

Nakba nije samo jedan događaj, već dugotrajni proces genocida i etničkog čišćenja.

Danas, posle 77 godina, palestinski narod i dalje ostaje nepokolebljiv u svojoj borbi za pravdu i dostojanstvo.

Solidarni smo sa Palestinom i palestinskim narodom!

(Saopštenje Ambasade Države Palestine u Republici Srbiji)
15. maj 2025.

77 GODINA PALESTINSKE NAKBE
Palestina pripada Palestincima … NIKADA nećemo napustiti Palestinu

15. maja, Palestinski narod obeležava 77 godina od Nakbe (Palestinske katastrofe), zločina cionističkog pokreta u Palestini, koja se dogodila 1948. godine.

Nakba predstavlja dugotrajni proces genocida i etničkog čišćenja od strane cionističkih bandi u kojem je uništena nenaoružana domorodačka nacija, a njeno stanovništvo sistematski raseljavano da bi je zamenili jevrejski kolonijalni doseljenici iz celog sveta.

Nakba je rezultirala raseljavanjem oko milion Palestinaca koji su živeli u istorijskoj Palestini do 1948. godine u 1.300 sela i gradova, počinivši više od 70 užasnih masakra, ubivši više od 15 hiljada, ranivši oko 30 hiljada i uništivši 531 selo. Izraelska okupacija je tokom Nakbe kontrolisala 774 grada i sela, a jevrejska država je uspostavljena na više od tri četvrtine ukupne površine Palestine.

Više od dve trećine palestinskog naroda, hrišćana i muslimana, je proterano u susedne Arapske zemlje, u Zapadnu obalu i Pojas Gaze, i druge zemlje sveta, noseći sa sobom samo ključeve od kuća, užasnu patnju i nadu da će se jednog dana vratiti u svoju domovinu. Štaviše, hiljade Palestinaca koji su ostali u svojoj zemlji pod kontrolom izraelske okupacije od 1948. godine proterano je iz svojih domova i sa svoje zemlje koja im je silom ukradena.

Nakon toga, cionističke bande su nastavile svoje planove da proteraju i rasele starosedelačko stanovništvo Palestine i kontinuirano pokušavaju da izbrišu palestinsko nasleđe i kulturu. Ova situacija je rezultirala dugotrajnom patnjom miliona palestinskih izbeglica.

Nakon toga, cionističke bande su nastavile sa svojim planom proterivanja i raseljavanja starosedelaca Palestine, te su neprekidno pokušavali da izbrišu tragove palestinskog nasleđa, kulture i postojanja palestinskog naroda. Ovakva situacija rezultirala je dugotrajnom patnjom više miliona palestinskih izbeglica.

Palestinska Nakba je počela više desetina godina pre 1948. godine. Tokom britanskog okupacije (mandata) u Palestini (1918–1948), britanske kolonijalne sile počele su da sprovode svoj plan izgradnje cionističke države na teritoriji Palestine. Pre toga, 1917. godine, Balforova Deklaracija je objavila britansku podršku osnivanju “nacionalnog doma za jevrejski narod” u Palestini. Obećanje je došlo u pismu koje je napisao tadašnji britanski ministar spoljnih poslova Arthur Balfour baronu Rothschildu – jednom od lidera jevrejske zajednice u Britaniji.

Više pročitajte ovdje: Nakba srb

Podeli