Komitet za prisilne nestanke pozvao Srbiju da primeni Rezoluciju UN-a o genocidu u Srebrenici
Komitet za prisilne nestanke Ujedinjenih nacija (CED) objavio je 4. aprila 2025. godine izveštaj o Srbiji sa preporukama, među kojima je i niz preporuka koje je Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) uputila Komitetu 12. marta ove godine. Među preporukama CED-a za vlasti u Srbiji su primena Rezolucije Generalne skupštine UN-a o genocidu u Srebrenici i promena zakonodavstva kako bi se sankcionisalo poricanje ratnih zločina i slavljenje ratnih zločinaca.
Komitet je pozvao Srbiju da osudi svako negiranje genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina, kao i da procesuira i sankcioniše radnje kojima se veličaju osuđeni ratni zločinci. Prema podacima Instituta za nestale Bosne i Hercegovine, još uvek se traga za više od 800 nestalih osoba iz zaštićene zone UN-a Srebrenica, dok se prema podacima Međunarodnog komiteta za nestale (ICMP) na prostoru bivše Jugoslavije 11 000 ljudi vodi kao nestala lica.
Na osnovu preporuka YIHR, Komitet za prisilne nestanke pozvao je Srbiju da prisilne nestanke uvrsti u domaće zakonodavstvo kao zasebno krivično delo koje ne bi bilo podložno zastarevanju. Takođe, Komitet u izveštaju poziva vlasti u Srbiji da izmeni Zakon o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica kako bi se svim žrtvama oružanih sukoba priznao status žrtve, bez diskriminacije.
Komitet je apelovao na Srbiju da usvoji nacrt Zakona o pravima nestalih lica i članova njihovih porodica i da osigura puno učešće organizacija civilnog društva kao i udruženja porodica žrtava nestalih u razmatranju nacrta zakona. Takođe, Komitet je apelovao na važnost dostupnosti arhiva u istraživanju slučajeva nestanka. Tokom mandata prethodne Vlade Srbije, radna grupa za izradu nacrta zakona o pravima nestalih lica i članova njihovih porodica usvojila je 5. februara 2025. godine tekst nacrta zakona.
Jedna od preporuka iz izveštaja odnosi se i na saradnju Srbije i Kosova kako bi se prevazišle poteškoće koje sprečavaju primenu Deklaracije o nestalim licima iz maja 2023. godine o čijem tekstu su se usaglasili predsednik Vučić i premijer Kurti. Komitet je naglasio značaj zaštite svedoka i zahteva od Srbije da osigura bezbednost i pokrene postupke protiv odgovornih za zastrašivanje. Komitet je izrazio zabrinutost zbog izostanka memorijalizacije žrtava prisilnih nestanaka nesrpske nacionalnosti u Srbiji. Shodno tome, CED je preporučio vlastima u Srbiji da muzejske postavke, izložbe i spomenici o ratovima iz devedesetih budu inkluzivni tako što će predstavljati iskustva svih žrtava prisilnih nestanaka, bez obzira na njihovu nacionalnost ili etničku pripadnost. Komitet je primio k znanju informacije od zvaničnih vlasti u vezi sa naporima za memorijalizaciju, kao što je Muzej žrtava genocida, kao i o partnerstvima sa udruženjima žrtava uključujući i romsku zajednicu u projektima memorijalizacije. Međutim, Komitet je zabrinut jer ovi napori ne predstavljaju podjednako sve žrtve prisilnih nestanaka iz prošlosti.
Preporuke Inicijative mladih za ljudska prava usmerene Komitetu za prisline nestanke UN-a od 12. marta 2025. godine možete na engleskom jeziku pročitati ovde.
Izveštaj sa preporukama Komiteta za prisilne nestanke od 4. aprila 2025. godine možete pročitati na engleskom jeziku ovde.
Yihr.rs