DruštvoSVE VESTI

Obeležena 31. godišnjica masakra na Markalama: Sećanje na žrtve i opomena za budućnost

Sarajevo je danas obeležilo 31. godišnjicu masakra na pijaci Markale. Naime, granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske 5. februara 1994. godine usmrtila je 68 građana, a 142 ranila. Ovaj datum, stoga, obeležava se i kao Dan sećanja na sve ubijene i ranjene stanovnike Sarajeva tokom opsade 1992–1995.

Na mestu tragedije okupili su se predstavnici državnih institucija, međunarodne zajednice i brojni građani. Štaviše, cveće su položili članovi Predsedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, ističući značaj kulture sećanja i borbe za istinu.

“Moramo biti neumorni čuvari istine. Dakle, agresore treba nazvati agresorima, a ratne zločince ratnim zločincima. O tome govorimo ne samo ovde, već i na međunarodnim forumima, pred UN i sudovima”, rekao je Bećirović. Takođe, dodao je da zaborav prošlosti može dovesti do njenog ponavljanja.

Masakr na Markalama jedan je od najtežih zločina nad civilima tokom opsade Sarajeva, koja je trajala 1.425 dana. Nažalost, ubijeno je 11.541 građana, među njima 1.601 dete, dok je više od 50.000 ljudi ranjeno. Prema procenama, na grad je ispaljeno oko 500.000 projektila.

Za ratne zločine u Sarajevu, uključujući masakre na Markalama, pred Haškim tribunalom osuđeni su bivši lideri Republike Srpske. Konkretno, Radovan Karadžić i Ratko Mladić kažnjeni su doživotnim zatvorom. Osim toga, visoki oficiri Vojske RS Stanislav Galić i Dragomir Milošević osuđeni su na doživotni zatvor i 29 godina zatvora.

Na kraju, godišnjici su prisustvovali predstavnici Vlade Federacije BiH, članovi udruženja žrtava i brojni građani Sarajeva. Oni su još jednom poručili da se stradanja civila nikada ne smeju zaboraviti.

 

Podeli