Delegacija Grada Novog Pazara obišla Ekonomsko-trgovinsku školu zbog oštećenja zgrade
Delegacija Grada Novog Pazara obišla je Ekonomsko-trgovinsku školu u kojoj su tokom zimskog raspusta uočene pukotine i prsline. Glavni gradski urbanista, Elvir Hamidović, izjavio je da je vizuelnim pregledom ustanovljeno da “ne postoje oštećenja konstrukcije” delova Ekonomsko-trgovinske škole. Dodao je da će dalja ispitivanja pokazati da li su ti delovi bezbedni za dalju upotrebu.
Glavni gradski urbanista, Elvir Hamidović istakao je nakon još jednog obilaska objekta, zajedno sa gradskim većnicima Denisom Curić, Aladinom Zećirovićem i Latifom Đerlekom, da je Ekonomsko-trgovinska škola više puta dograđivana, čak sedam ili osam puta za 40 godina, te da oštećenja ne bi nastala da je dogradnja bila “adekvatno urađena”.
“Izrazito su važni diletacioni spojevi, odnosno mesta spajanja starog i novog dela objekta, koja nisu bila odgovarajuće rešena. Pukotine su neizbežne jer svaki objekat funkcioniše nezavisno od drugog,” rekao je Hamidović.
Hamidović je, takođe, napomenuo da je direktor škole Ivan Veljković angažovao profesora Milivoja Milanovića. Postavljeni su reperi kako bi se pratila eventualna sleganja objekta. Obaviće se dodatna ispitivanja, uključujući geomehaničko ispitivanje tla. Nakon toga će se doneti stručna ocena o bezbednosti tih delova škole i dati preporuke za dalje korake.
Članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje, Denisa Curić, naglasila je da je najvažnije to da učenici i zaposleni borave u bezbednim delovima škole. Dalji koraci zavisiće od izveštaja stručnjaka koji će proceniti stanje oštećenih delova objekta, navela je Curić.
“Ekonomska škola trenutno broji 1.132 učenika i 140 zaposlenih, a organizacija nastave je ključna. Već smo razmotrili alternativna rešenja za sanaciju škole, ali ćemo doneti konačnu odluku nakon što dobijemo izveštaj koji će potvrditi bezbednost objekta. Ako se ukaže mogućnost, učenici će se vratiti u svoje učionice,” rekla je Curić.
Direktor škole, Ivan Veljković, ponovio je da nastava trenutno funkcioniše u otežanim uslovima, jer se ceo “novi” deo zgrade nalazi zatvoren zbog bezbednosti učenika i zaposlenih, zbog čega škola koristi samo 50% svojih kapaciteta.
“Radimo u učionicama koje nisu specijalizovane, nemamo informatičke kabinete, niti kabinete za obuku frizera. Tražimo rešenja u saradnji sa lokalnom samoupravom i razrađujemo planove za eventualno izmeštanje učenika kako bi nastava nesmetano nastavila,” rekao je Veljković.
Oštećenja na delovima Ekonomsko-trgovinske škole primećena su tokom zimskog raspusta, a nakon toga gradska građevinska inspekcija sprovela je dva nadzora. Na osnovu tih nadzora, odlučeno je da se zatvore dva dela objekta. Preventivno je nakon toga zatvoren i treći deo škole.