Međunarodni dan migranata
U 2024. godini zabeležen je značajan pad migranata koji prolaze kroz Srbiju na svom putu ka EU i to sa smanjenjem od 82 odsto. Prema poslednjim statističkim podacima Komesarijata za izbeglice i migracije, tokom 2024. godine u prihvatnim i centrima za azil evidentirano je ukupno 18.865 lica, a prethodne godine evidentirano je 106.742 lica.
Ovi podaci pružaju priliku da se osvrnemo na širu sliku migracija i njihov uticaj na društvo. Povodom obeležavanja Međunarodnog dana migranata 18. decembra, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u Srbiji i Komesarijat za izbeglice i migracije RS zajedno sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji i Ministarstvom unutrašnjih poslova, naglašava da migracije nisu samo izazov, već i prilika koja može doprineti razvoju društva, zajednica i pojedinaca.
Šef misije IOM u Srbiji Zejnal Hadžijev izjavio je da je veliki deo migracija danas podstaknut potrebama tržišta rada, što primećujemo u prisustvu migranata iz Egipta, Kube, Rusije, Kine, Nepala, Šri Lanke, Indije, Bangladeša, Pakistana, koji dolaze na Zapadni Balkan radi radnih prilika, donoseći jedinstvene veštine i tako podstičući inovacije i razvoj ekonomija.
Kako je naveo, ogroman je transformativni potencijal u regularnim radnim migracijama sa uticajem na ekonomski rast, a kao zemlja koja se nalazi na važnoj ruti, Srbija može kroz inkluzivne politike i međunarodnu saradnju iskoristiti migracije kao potencijal za razvoj.
IOM radi na tome da strani radnici mogu da ostvare svoja prava u Srbiji, u skladu sa međunarodnim standardima i širim naporima za efikasno rešavanje potreba tržišta rada, naveo je on.
Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević izjavila je da je Srbija kroz godine pokazala humanost i spremnost da na organizovan način brine o migrantima, bez obzira iz koje zemlje dolaze, te da će sa empatijom i razumevanjem nastaviti ovu politiku, obezbeđujući pomoć svima kojima je potrebna.
Kroz našu zemlju prošlo je više od milion migranata, a adekvatno zbrinjavanje i podrška predstavljali su veliki izazov koji smo uspešno savladali, rekla je Stanisavljević i dodala da je u ovom trenutku aktivno sedam prihvatnih i azilnih centara u Srbiji, u kojima boravi 493 lica.
Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Dario di Benedeto naveo je da je EU glavna podrška Srbiji u oblasti upravljanja migracijama, uključujući i dobrovoljni povratak u bezbedne zemlje porekla. Od 2015. godine više od 250 miliona opredeljeno je za jačanje kapaciteta Srbije da odgovori na potrebe migranata i izbeglica u skladu sa standardima EU i međunarodnim standardima, rekao je on i dodao da će EU nastaviti intenzivno da radi sa srpskim vlastima, državama članicama, agencijama EU, IOM-om i UNHCR-om.
Zamenik načelnika Uprave granične policije Branislav Šalipurević naveo je da se Srbija, kako bi poboljšala upravljanje migracijama zasnovano na pravima, fokusirala na obuku granične policije, službenika u postupku azila i drugih relevantnih organa o ljudskim pravima i međunarodnoj zaštiti, a da su pokrenute i kampanje za podizanje svesti javnosti kako bi se informisala i opšta javnost i migranti o njihovim pravima i obavezama.
Na obeležavanju Međunarodnog dana migranata predstavljena je i nova kampanja AVRR, koja će pomoći migrantima koji žele da se vrate u svoje zemlje porekla. U toku 2024. godine vraćeno je 103 lica u 23 različite zemlje porekla kroz program dobrovoljnog povratka (AVRR), što predstavlja povećanje od 14,58 odsto u odnosu na 2023. godinu, kada je vraćeno 89 lica.
Na ovaj dan važno je podsetiti da migracije nisu samo statistika, već ljudske priče koje kriju ogroman potencijal za stvaranje boljeg, povezanijeg sveta.