Za 10 godina osam odsto manja siva ekonomija u Srbiji
Prema novim analizama sprovedenim u okviru Inicijative Bolji način, Srbija je tokom protekle decenije smanjila sivu ekonomiju sa 29,1% na 21,1% BDP-a.
Deset ključnih reformi koje su doprinele tim rezultatima uključuju
- sistem eFiskalizacije i eFaktura,
- usvajanje zakona o inspekcijskom nadzoru
- uvođenje eInspektora,
- elektronske javne nabavke,
- bezgotovinska plaćanja elektronskih usluga,
- reformu paušalnog oporezivanja i „frilens“ rada,
- reformu angažovanja sezonskih radnika u poljoprivredi,
- jedinstvenu eRegistraciju i dobijanje PIB-a u APR-u,
- smanjenje poreskog opterećenja zarada i
- pokretanje portala ePorezi
Ovo je saopšteno je, između ostalog, na skupu kojim je obeleženo desetogodišnje zajedničko delovanje protiv sive ekonomije Vlade Srbije i NALED-a.
Tom prilikom Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija najavio je uvođenje sisteme eAkciza i elektronskih otpremnica.
– Radimo na novom IT rešenju Poreske uprave. U planu je i nova aplikacija gde će na jednom mestu građani i privreda moći da vide sve svoje poreske obaveze, najavio je on.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović je podsetila da je 2014. NALED osnovao Savez za fer konkurenciju.
– Digitalizacija je zajednički imenitelj ključnih reformi i inicijativa koje je NALED podržao, uključujući i nagradnu igru „Uzmi račun i pobedi“ koja od ove godine zahvaljujući naporima Poreske uprave i Inicijativi Bolji način ponovo uključuje bezgotovinska plaćanja kao duplu šansu za sve građane koji plaćaju karticom ili instant – istakla je Jovanović.
Kroz Inicijativu Bolji način, uz podršku Nemačke Vlade i kompanija Masterkard i Viza, obezbeđene su i subvencije namenjene mikro i malim preduzećima za besplatno uvođenje POS terminala uz sniženu trgovačku naknadu.
– Za godinu i po dana imamo više od 5.000 prijava, a mali trgovci koji su uveli POS uz našu podršku ostvarili su 1,5 miliona transakcija u vrednosti većoj od 18 miliona evra – dodala je Jovanović.
Sajmon Kristijan Blum, zamenik direktora projekta Reforma javnih finansija – Agenda 2030 ispred Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, potvrdio je da su bezgotovinska plaćanja ključna u daljoj borbi protiv sive ekonomije.
– Najnovija analiza pokaziju je da približavanje Srbije proseku EU u razvoju bezgotovinskih plaćanja može smanjiti sivu ekonomiju za do 2,4% BDP-a i doneti skoro 500 miliona evra dodatnih poreskih prihoda godišnje – rekao je Blum.