DruštvoSVE VESTI

Biševac pokrenuo inicijativu za rešavanje krize otpada, upućen zajednički apel tri opštine

Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac pokrenuo je zajedničku inicijativu Novog Pazara, Tutina i Sjenice kojom je Vladi Srbije upućen hitan zahtev za uključivanje u rešavanje sve izraženijeg problema upravljanja komunalnim otpadom u ovom delu zemlje. Tri lokalne samouprave, suočene sa nesanitarnim deponijama i rastućim troškovima odlaganja otpada, upozorile su da aktuelna situacija prevazilazi njihove kapacitete i da je neophodna brza i koordinisana reakcija države.

Nakon inicijative gradonačelnika Novog Pazara Nihata Biševca da se pitanje upravljanja komunalnim otpadom podigne na viši nivo i zajednički predstavi republičkim institucijama, upućen je  zajednički zahtev Vladi Republike Srbije za hitno uključivanje u rešavanje jednog od najvećih ekoloških i komunalnih problema u regionu.

Dokument, koji su potpisali gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac, predsednica opštine Tutin Selma Kučević i predsednica opštine Sjenica Mersija Camović Rebronja, ukazuje na činjenicu da sve tri lokalne samouprave koriste nesanitarne deponije koje predstavljaju rizik po zdravlje stanovništva i životnu sredinu.

U dopisu se navodi da je situacija posebno alarmantna u Sjenici, gde je već proglašena vanredna situacija usled problema sa odlaganjem otpada, dok se Novi Pazar i Tutin suočavaju sa značajnim troškovima transporta otpada na udaljene sanitarne deponije zbog zastoja u realizaciji projekta Regionalnog centra za upravljanje otpadom ”Milatkoviće”.

Predstavnici tri lokalne samouprave podsetili su da su u prethodnom periodu preduzeli korake iz svoje nadležnosti, uključujući izradu projektno-tehničke dokumentacije za regionalna rešenja, ali da je za trajno prevazilaženje problema neophodna podrška i aktivnije uključivanje države.

Od Vlade Srbije zatraženo je obezbeđivanje prelaznog rešenja do izgradnje regionalnih kapaciteta, uključujući pomoć u finansiranju troškova transporta i deponovanja otpada, ubrzavanje aktivnosti na uspostavljanju regionalne sanitarne deponije ’’Banjica’’, kao i organizovanje sastanka sa predstavnicima tri lokalne samouprave radi definisanja daljih koraka i izvora finansiranja.

Potpisivanjem zajedničkog apela Novi Pazar, Tutin i Sjenica prvi put su na ovaj način objedinjeno nastupili prema državnim institucijama kada je reč o rešavanju problema upravljanja otpadom, ističući da je reč o pitanju koje prevazilazi lokalne kapacitete i zahteva koordinisano delovanje svih nivoa vlasti.

 

Podeli