Dan Evrope obeležen u Novom Pazaru: Panel o kulturi, migracijama i izazovima digitalnog doba
Ispred Narodne biblioteka „Dositej Obradović“ danas je obeležen Dan Evrope i Dan mladosti, dok je u prostorijama biblioteke održana panel diskusija posvećena kulturi, migracijama i izazovima digitalnog doba. Program je okupio predstavnike obrazovnih i kulturnih institucija, studente i goste iz regiona.
Manifestaciju povodom Dana Evrope su zajednički organizovali Univerzitet u Novom Pazaru i Narodna biblioteka „Dositej Obradović”.
Direktor biblioteke Elijas Rebronja rekao je da je cilj događaja promocija pravih vrednosti kroz kulturu i obrazovanje.
„Danas smo studentima podelili sto majica i sto knjiga, čime želimo da pokažemo koje vrednosti ovaj grad želi da neguje“, kazao je Rebronja.
Generalni menadžer Univerziteta u Novom Pazaru Enver Međedović istakao je da su Dani Evrope i mladosti prilika za povezivanje kulture, nauke i obrazovanja.
„Želimo da doprinesemo razvoju kulture i obrazovanja i da mladima ponudimo prostor dijaloga, znanja i saradnje“, rekao je Međedović.
U biblioteci je potom održan panel na kojem se govorilo o izazovima digitalizacije, kulturi i migracijama, kao i o ulozi književnosti i umetnosti u vremenu razvoja veštačke inteligencije.
Profesor Jahja Fehratović ocenio je da savremeno društvo mora pronaći način da očuva značaj pisane reči i kulture uprkos ubrzanom tehnološkom razvoju.
„Verujemo da će ljudska kreativnost i prava reč sačuvati svoju vrednost i u vremenu velikih digitalnih promena“, poručio je Fehratović.
Događaj je okupio predstavnike kulturnih i obrazovnih institucija iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i brojne studente i građane. Kroz panel diskusije i kulturni program poslata je poruka o značaju dijaloga, obrazovanja i saradnje među mladima u regionu.


