DruštvoKulturaSVE VESTI

Muzej Ras :73 godine čuvar identiteta i kulturnog blaga

Na današnji dan, 26. februara 1953. godine, osnovan je Muzej Ras, institucija koja već 73 godine čuva kulturno-istorijsko nasleđe Novog Pazara i šireg regiona. Osnivanje muzeja u to vreme predstavljalo je veliku vest i rezultat entuzijazma grupe ljubitelja kulture koji su želeli da sačuvaju identitet i istoriju ovih prostora.

Kako podseća direktor muzeja Elmir Habibović, ustanova prvobitno nije bila smeštena u objektu u kom se danas nalazi. U početku je radila u prostoru preko puta Altun-alem džamije, a od 28. novembra 1973. godine nalazi se u staroj bošnjačkoj kući iz sredine 19. veka, koja i sama predstavlja vredan istorijski objekat.

„Muzej je mnogo više od čuvara starih eksponata. On čuva identitet i kulturu naroda koji žive na ovom prostoru. Sve što su Bošnjaci i Srbi stvarali ovde, na neki način se čuva u našoj zgradi“, ističe Habibović, naglašavajući da je cilj u narednom periodu unapređenje rada i još veća vidljivost ustanove u zemlji i svetu.

Iako ima visok ugled, muzej se godinama suočava sa nedostatkom prostora. Na svega oko 300 kvadratnih metara nije moguće izložiti sve vredne predmete koji se čuvaju u depoima. „Kada bismo imali veći prostor, javnost bi mogla da vidi mnogo više eksponata koje sada čuvamo daleko od očiju posetilaca“, dodaje direktor.

Zaposleni u muzeju ističu da ova ustanova ima i širi značaj. Mustafa Baltić naglašava da muzej od osnivanja pokriva ne samo Novi Pazar, već i Sjenicu i Tutin, te da predstavlja svojevrsnu „banku“ kulturnih dobara regiona.

„Na jednom mestu imate sve ono što nas kulturološki povezuje. Muzej je koheziona sila koja jasno pokazuje da je naš kulturni identitet jedinstven i nedeljiv“, kaže Baltić.

Sa željom da uprkos prostornim ograničenjima nastavi da raste i razvija se, Muzej Ras danas obeležava 73 godine postojanja, sa ambicijom da i u budućnosti ostane ponos Novog Pazara i čuvar zajedničke prošlosti.

Podeli