Biševac i Kučević spremni na dijalog sa meštanima ali ne prihvataju politizaciju problema
Gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac, predsednica Opštine Tutin, Selma Kučević i direktor JKP “Gradska čistoća”, Faruk Suljević poručili su da su spremni na dijalog sa meštanima pogođenim problemom nesanitarne deponije “Golo brdo”, ali da ne prihvataju politizaciju pitanja koje direktno utiče na zdravlje i svakodnevni život građana.
„Više puta smo pozivali meštane na razgovor, ali ne i one koji ovo pitanje politizuju zarad sitnih političkih poena. Sa njima ne razgovaramo. Ovaj problem smo nasledili i potpuno razumemo ljude koji žive u blizini deponije, to svakako nije prirodan ambijent za ovakvu vrstu objekta. Spremni smo na razgovor, ali isključivo sa meštanima. Ne sa onim istim ljudima koji se mogu videti na svakom mestu i koji koriste svaku priliku za političko pozicioniranje. Pozivamo predstavnike sela da sednemo i dogovorimo rokove koje ćemo poštovati. Problem je ozbiljan, ali rešenje tražimo zajedno”, izjavio je na konferenciji za novinare gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac.
Podsetio je da su potpisali sporazum o izgradnji regionalne deponije u Raški, izradili projekat sanacije postojeće deponije “Golo brdo”, ali da se deo dogovora, nažalost, nije realizovao. Ipak, ističe da ne odustaju od trajnog rešenja.
„Teško je pronaći odgovarajuću lokaciju koja nije blizu naselja i ne ugrožava prirodni ambijent. Razmatramo više opcija, ali ne želimo da dajemo prazna obećanja. Moramo imati podršku Vlade i nadležnog ministarstva, ovo je problem koji ne može rešiti jedna opština sama“, kažu Biševac.
Dodao je da je određen broj tačaka Sporazuma iz 2018. godine ispunjen i da o tome uvek može da razgovara sa meštanima. Naglasio je da se za “nasipanje zemljom” deponije “Golo brdo” samo za poslednje četiri godine izdvojilo iz budžeta više od 30 miliona dinara.
Situacija nije drugačija ni u Opštini Tutin, predsednica te Opštine, Selma Kučević upozorava da je stanje alarmantno.
„Razumem zabrinutost meštana i podržavam njihov stav, ali blokade nisu rešenje. Deponija jeste opasna i potrebna je sanacija, ali građani ne smeju da ispaštaju. Slike iz Tutina jutros su bile ružne. Moramo odbaciti političke tendencije i razgovarati direktno sa meštanima, ne i sa onima koji ovo pitanje poitizuju”, kazala je Kučević.
Iz JKP “Gradska čistoća” kažu da blokade ne doprinose rešavanju problema i da se, dok traju, komunalni sistem urušava, smeće ostaje u dvorištima i kantama građana, a reciklažni timovi jedini pokušavaju da ublaže posledice.
„Imamo dogovor sa JKP iz Raške, otpad iz centra grada i iz bolnice se odvozi, ali ostalo ne možemo da pokupimo zbog ograničenosti. Sanitarna deponija ne može nastati preko noći, potrebno je najmanje dve godine za dozvole i procedure”, kaže Suljević.