SVE VESTISvet

Gaza: Ubijeno više od 57.900 Palestinaca

Najmanje 19 Palestinaca, uključujući jedno dijete, ubijeno je u nedjelju u novim izraelskim napadima na stambena područja i šatore za raseljene širom Pojasa Gaze, dok broj ukupno ubijenih od oktobra premašuje 57.900, a ranjeno je oko 140.000 Palestinaca.

Izraelski ratni avioni gađali su u nedjelju porodičnu kuću u području Al-Sawarkah, zapadno od izbjegličkog kampa Nuseirat u centralnoj Gazi, pri čemu je ubijeno najmanje deset osoba.

U odvojenom zračnom napadu na kuću u ulici Hamid u zapadnom dijelu grada Gaze, poginulo je još pet osoba, dok je više njih ranjeno.

U naselju Al-Sabra u Gazi izraelske snage bombardovale su porodičnu kuću u blizini džamije, usmrtivši mladu djevojku i ranivši više civila.

Na jugu Pojasa Gaze, u području Al-Mawasi zapadno od Khan Younisa, izraelski napad na šator za raseljene odnio je živote još tri osobe, prema podacima ljekara iz Medicinskog kompleksa Nasser.

U istočnom dijelu grada Gaze, izraelske snage digle su u zrak više stambenih zgrada u naselju Al-Tuffah, izazvavši velika razaranja i oštećenje obližnje imovine.

Uprkos sve snažnijim međunarodnim apelima za prekid vatre, izraelska vojska nastavlja ofanzivu na Gazu započetu 7. oktobra 2023. godine, u kojoj je do sada ubijeno više od 57.900 Palestinaca, većinom žena i djece, dok je oko 140.000 osoba ranjeno. Intenzivno bombardovanje razorilo je veliki dio enklave, izazvalo humanitarnu katastrofu, nestašicu hrane i širenje bolesti.

Protiv Izraela je pred Međunarodnim sudom pravde pokrenuta tužba za genocid, dok je Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.

Podeli