Suljević: Tri dana ne odnosimo smeće, trpe svi građani
Lokalna samouprava Novog Pazara i gradonačelnik Nihat Biševac pozvali su građane okupljene kod deponije Golo brdo na sastanak i razgovor u cilju iznalaženja rešenja i rešavanja aktuelnog problema deponije.
Kamioni Gradske čistoće već tri dana ne odnose smeće na deponiju zbog tamošnje blokade, a direktor tog preduzeća Faruk Suljević u izjavi za RTV Novi Pazar kaže da će već narednih dana problam eskalirati u gradu.
On apeluje na resorno ministarstvo da se uključi u rešavanje problema, formiranjem regionalne deponije ili Centra za upravljanje otpadom u kojem bi se otpad tretirao po prihvatljivim, evropskim standardima.
Objašnjava da su deponiju blokirali meštani okolnih sela, ali i iz grada Novog Pazara
”Ne dozvoljavaju našim vozilima da uđu na deponiju, iako smo u ponedeljak, odmah nakon požara, formirali novu platformu za odlaganje odpada i dva dana deponovali na novoj platformi, dok se stara gasi. angažovane su dve ozbiljne firme koje rade na prezatrpavanju deponije na kojoj sada ima mnogo je manje dima, plamena više nema uopšte i potpuno je sprečen prelazak vatre na okolne šume ili na druge platforme” kazao je Suljević.
Naglašava da građanima ipak najviše smeta neiznošenje smeća i dodaje da su u protekla tri dana iscrpeli sve mogućšnosti. Napunili kamione koji su sada parkirani.
”Građani mogu da izdrže dan ili dva. Sva vozila smo napunili čak i u našoj pretovarnoj stanicu. Od sutra već ulazimo u ozbiljne probleme sa neodnošenjem smeća” ističe Suljević i dodaje da su u stalnom kontaktu sa resornim ministarkom za zaštu životne sredine, te da je u prisustvu ministra Memića održan i sastanak sa ministarkom za zaštu životne sredine.
”Imamo od nje čvrsta obećanja da će se uložiti sredstvo za sanaciju deponije. Mi smo tražili da se konačno razreši pitanje i dilema oko formiranja regionalne deponije između Novog pazara i Raške ili formiranja Centra za upravljanje odpadom koji ćemo mi da kontrolišemo. Ukoliko bismo imali naš centar mogli bismo da odlučuejmo o mehaničkoj ili hemijskoj reciklaži ili o kombinovanom kompostiranju. Postoji više metoda koje su u Evropi priznate i poznate, sa kojima se može rešiti problem odpada” objašnjava Suljević i podseća da problem sa deponijom datira iz ’99 godine kada je projekat urađen po svim tadašnjim standardima, ali ne i dovršen. Počelo je odlaganje smeća a deponija nije završena kao sanitarna.
Suljević kaže da ima puno razumevanje za građane i da rešenje jedino vidi u formiranju Centra za upravljanje odpadom, bez njegovog deponovanja na Golo brdo, već tretiranje kompostiranjem, mehaničkom i hemijskom reciklažom, čime bi objašanjava postojeće smeće, deponovano poslednjih decenija nestalo, a novog smeća ne bi bilo.
S.K