DruštvoRegionSVE VESTI

Delegacija Novog Pazara i ove godine u Srebrenici

U Srebrenici je obeleženo 30 od genocida nad Bošnjacima, kada je ubijeno 8.372 Bošnjaka. Na komemoraciji i dzenazi prisustvovala je delegacija iz Sandžaka.

Obeležavanje 30 godina kada je staradalo više od 8000 muškaraca i dečaka u Srebrenici počelo je komemoracijom na kojoj su govorili zvaničnici brojnih zemalja. Ovde u Potočarima klanjana je dženaza i ukop posmrtnih ostataka još 7 žrtava, koji su brutalno ubijeni 11. jula 1995 godine.

Te godine u Srebrenici stradalo više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dečaka.

Obeležavanje 30 godina od genocida u Srebrenici danas je okupilo hiljade ljudi u Memorijalnom centru u Potočarima, gde su porodice žrtava, preživeli i zvaničnici iz celog sveta odali počast nevinim civilima ubijenim u julu 1995. godine. Na komemoraciji su, održani brojni govori u kojima je istaknuta važnost istine, pravde i sećanja, kako bi se sprečilv, sahranjeni su identifikovani posmrtni ostaci još sedam muškaraca i dečaka, čime broj sahranjenih u Potočarima prelazi 6.750. Na belim nišanima u mezarju danas su položeni venci i proučene molitve, dok su u tišini odjekivali jecaji onih koji su izgubili najmilije.

Među brojnim svetskim zvaničnicima, predstavnicima međunarodne zajednice, vlada različitih zemalja sveta i regiona, u Memorijalnom centru Potočari bili su i zvaničnici iz Sandžaka.

 

Komemoraciji, klanjanju dženaze i ukopu još 7 žrtava u Srebrenici prisustvovao je ministar turizma i omladine Husein Memić. Delegaciju Grada Novog Pazara predvodio je gradonačelnik Nihat Biševac. U delegaciji su bili i predsednik Skupštine Novog Pazara i Sandžačke demokratske partije Samir Lekić, te zamenica predsednika gradskog parlamenta Alma Šaranekapić.

Bili su prisutni i predsednica opštine Tutin Selma Kučević, predsednik BNV-a Fuad Baćićanin i potpredsednik Adel Slatina.

Polaganjem cveća i učenjem fatihe prisutni su odali počast stradalima i izrazili saosećajnost prema preživelim članovima porodica žrtava.

 

Dženazu namaz predvodio je reis-ul-ulema IZ u Bosni i Hercegovini Husein efendija Kavazović. On je rekao da q+)1pravda zameni tugu a nada očajanje

Istakao je značaj negovanja kulture sećanja kako bismo, kako je naglasio, svi zajedno doprineli jačanju istine i pravde.

Na tridesetu godišnicu od genocida ukopano je 7 žrtava. Za još više od hiljadu njih se još uvek traga.

Zeleni tabuti i beli nišani su večiti simbol vriska tišine, koji ne može utihnuti. A borba za istinu i pravdu ostaje trajna obaveza preživelih Srebreničana, ali i svih građana sveta.

Među onima koji su danas ukopani su dvojica mladića, Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Kada su ubijeni imali su svega 19 godina. Otrgnuti su iz ruku svojih najmilijih i prekinuti su im snovi, mladost i životi. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premeštanim da bi se sakrili tragovi zločina.

Uz njih, u mezarju su položeni i Bektić Fata (1928), koja je ove godine najstarija žrtva genocida koja će smiraj naći u Potočarima, zatim, Omerović Hasib (1961), Alić Sejdalija (1961), Gabeljić Rifet (1964) i Mujčić Amir (1964)

Trideset godina kasnije, rana još uvek boli, ali zajednička poruka poslata sa ovog skupa je da se Srebrenica nikada ne sme zaboraviti.

 

Podeli