Annalena Baerbock izabrana za predsjednicu Generalne skupštine UN
Bivša njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izabrana je za predsjednicu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN), javlja Fena.
Baerbock je izabrana na tu poziciju u sjedištu UN-a u New Yorku, dobivši podršku 167 zemalja članica.
Bila je jedina kandidatkinja za tu jednogodišnju funkciju, koja je prvenstveno ceremonijalna i ne treba je miješati s ulogom generalnog sekretara UN-a, koju trenutno obnaša António Guterres.
Glasanje je provedeno tajnim putem na plenarnoj sjednici kojoj je prisustvovalo svih 193 zemalja članica UN-a, a tajno glasanje navodno je zatražila Rusija, navodi AFP.
Inauguracija 9. septembra
Očekuje se da će Baerbock biti inaugurirana 9. septembra, neposredno prije godišnjeg zasjedanja Generalne skupštine.
Baerbock, članica njemačke stranke Zeleni, obnašala je dužnost ministrice vanjskih poslova Njemačke od 2021. do 2024. godine u vladi kancelara Olafa Scholza.
Bila je prva žena na toj funkciji u Njemačkoj, poznata po čvrstom stavu o ljudskim pravima, klimatskoj politici i podršci Ukrajini.
Njeno imenovanje za predsjednicu Generalne skupštine UN predstavlja značajan trenutak za njemačku diplomatiju na globalnoj sceni.