DruštvoRegionSVE VESTI

SDA Makedonije organizovala međunarodnu konferenciju “Srebrenica – savjest svijeta”

U Skoplju je održana međunarodna konferencija “Srebrenica – savjest svijeta”, koju je organizovala Stranka demokratske akcije Makedonije (SDA). Ove godine se obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici.

Prisutne je pozdravio predsjednik SDA – Makedonija, Dželal Hodžić, koji je ujedno bio i moderator. Konferenciju je uvodnim govorom otvorio zamjenik predsjednika Glavnog odbora SDA – BiH, Alija Tabaković.

Prvom panelu pod nazivom “Negiranje genocida je karakteristika velikosrpske propagande” prisustvovali su: Ahmedin Škrijelj – poslanik SDA Sandžaka u Parlamentu Srbije, Ljubčo Georgievski – predsjednik VMRO NP, premijer Makedonije u mandatu 1998 – 2002, Enes Ibrahim – predsjednik Partije za pokret Turaka u Makedoniji (THP), poslanik u tri mandata u Parlamentu Makedonije.

Između prvog i drugog panela obratio se Rafiz Aliti, bivši podpresjednik makedonskog Sobrania, parlamentarac u više mandata.

Na drugom panelu „Poricanje genocida kao posljednja faza u procesu genocida“ govorili su: Minela Kalender – zastupnica SDA Sandžaka u srpskom parlamentu, Nikica Korubin – kolumnista i bivši zastupnik u makedonskom parlamentu, Sanela Škrijelj – aktivistkinja i bivša zastupnica u makedonskom parlamentu, Dehran Muratov – novinar za Civil Media.

Na trećem panelu „Uloga Rusije u podršci velikosrpskoj propagandi na Zapadnom Balkanu“ govorili su: Xhabir Derala – aktivista za ljudska prava i predsjednik Centra za slobodu CIVIL, Vladimir Vladimirov – geopolitički analitičar, Sofija, Bugarska, Ivon Veličkovski – predsjednik pokreta Nova Republika, bivši zastupnik u makedonskom parlamentu, Sanadin Voloder – novinarski portal Mostarski.ba.

U virtuelnom panelu „Svijet za Srebrenicu“ sa video porukama učestvovali su: zastupnik u Evropskom parlamentu Ilhan Kyuchyuk (Bugarska), stručnjakinja za ljudska prava Heather Roberson Gaston (SAD), kao i direktorica Fondacije Friedrich Ebert za Srbiju i Crnu Goru, Kirsten Schönefeld (Njemačka).

Ova konferencija je demokratski odgovor na anticivilizacijsko negiranje genocida u Srebrenici, koje se dogodilo u januaru ove godine u Skoplju. Čin na kojem je dio makedonske političke elite, u prisustvu ruskog ambasadora, aplaudirao Miloradu Dodiku zbog njegovih poruka u kojima negira genocid u Srebrenici.

Genocid u Srebrenici je činjenica. Negiranje genocida je neprihvatljivo u demokratskom društvu i predstavlja anticivilizacijski čin. Genocid u Srebrenici potvrđen je sudskom presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu kao jedini genocid na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata.

Evropski parlament proglasio je 11. juli danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Dana 4. februara 2010. godine, Parlament Sjeverne Makedonije usvojio je Deklaraciju o podršci Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srebrenici. Deklaracija osuđuje genocid nad više od 8.000 Bošnjaka iz ovog bosanskog grada.

Genocid u Srebrenici dio je institucionalnog pamćenja EU, SAD-a, Kanade, Velike Britanije, Njemačke… svih zemalja u kojima su demokratske vrijednosti i poštovanje ljudskih prava sastavni dio njihovih sistema.

23. maja 2024. godine, sa 84 glasa “za” od 193 članice Generalne skupštine UN-a, usvojena je Rezolucija kojom se osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca. Ista rezolucija proglasila je 11. juli Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezoluciju su predložile Njemačka i Ruanda, a Sjeverna Makedonija bila je njen kosponzor.

 

 

Podeli