SVE VESTI

Pripremni radovi za HE “Bistrica” kreću na proleće 2026.

Početak pripremnih radova na projektu izgradnje reverzibilne hidroelektrane “Bistrica” očekuje se na proleće 2026. godine, a ovaj projekat bi umnogome mogao doprineti razvoju sela, imajući u vidu da će omogućiti povezivanje Sjeništa i Rutoša sa modernim saobraćajnicama, rečeno je danas na predstavljanju tog projekta javnosti u Novoj Varoši.

Bistrica, Foto: Rajko Martinović

Prema trenutnim procenama i analizama, vrednost projekta reverzibilne hidroelektrane “Bistrica” iznosi nešto ispod milijardu evra, a predstavnici EPS-a, Drinsko-limskih hidrocentrala, lokalne samouprave i nevladinog sektora istakli su da je reč o najvećem građevinskom poduhvatu u državi ako izuzmemo Ekspo.

Izvršni direktor za investicije i razvoj Elektroprivrede Srbije Aleksandar Jakovljević istakao je da je projekat reverzibilne hidroelektrane “Bistrica” najznačajniji projekat u elektroenergetskom sektoru u Srbiji koji se trenutno priprema za realizaciju.

„Projekat izgradnje reverzibilne hidroelektrane ‘Bistrica’, snage oko 650 megavata, prepoznat je i u svim strateškim dokumentima Srbije. Njegovom realizacijom obezbediće se stabilan rad elektroenergetskog sistema u budućnosti, bolja fleksibilnost sistema i mogućnosti za balansiranje, kao i povećana integracija iz obnovljivih izvora energije, što predstavlja preduslov za procese tranzicije koji se predviđaju u energetskom sektoru Srbije“, rekao je Jakovljević.

Kaže da je do sada urađen značajan deo dokumentacije, završen idejni projekat, usvojena prostorno-planska dokumentacija, a urađen je i nacrt studije o proceni uticaja.

„Paralelno sa razvojem dokumentacije, u skladu sa zahtevima regulative Srbije, imamo intenzivne aktivnosti na obezbeđenju finansiranja, kao i intenzivnu komunikaciju i saradnju sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju, koja sa svojom stručnom podrškom radi procenu projekta, da bi se paralelno sa izradom dokumentacije sproveo i taj proces koji je neophodan za odobrenje finansiranja projekta sa njihove strane“, naglasio je Jakovljević.

Kako je rekao Jakovljević, projekat izgradnje hidroelektrane prostire se na većoj površini i podrazumeva jezero Klak, kao i tunele koji će ga povezivati sa mašinskom zgradom na reci Lim.

„U sklopu pripreme projekta neophodno je izmeštanje dela državnog puta 191 u dužini od oko dva kilometra. To su istražni radovi koji se trenutno sprovode, kao priprema za izmeštanje puta. Praktično, izmeštanje samog puta biće jedna od prvih aktivnosti koje će se realizovati na ovom projektu, jer je to preduslov da bi počele aktivnosti koje su predviđene u zoni reke Lim“, kaže Jakovljević.

On je istakao da bi, prema do sada urađenim analizama i uverenjima, benefiti koje bi ovaj projekat doneo polimskom kraju bili mnogo veći od nekih negativnih posledica koje bi se ispoljile.

„Prilikom realizacije ovog projekta vodili smo računa o stanovništvu ovog kraja i njihovim dobrobitima. Rešenje koje je ranije predlagano predviđalo je višu kotu, ali to bi dovelo do mešanja voda Lima i Uvca u Radojinskom jezeru i moglo bi da ima potencijalno negativan uticaj na snabdevanje Priboja, ali smo je spustili za tri metra. Ekonomsko-energetski parametri su lošiji sa ovim tehničkim rešenjem, ali prioritet je dobrobit građana i to da se vodosnabdevanje ni na koji način ne ugrozi“, zaključio je Jakovljević.

Direktor Limskih hidroelektrana Predrag Šaponjić istakao je da su Limske hidroelektrane prisutne na ovom prostoru punih 65 godina i da su, od 1960. godine, kada je izgrađena prva i najstarija hidroelektrana Bistrica, pa do danas, bili nosioci i motor razvoja ovoga kraja.

„To se značajno osetilo sa izgradnjom prve hidroelektrane Bistrica, a očekujemo da će takav razvoj biti pre svega Nove Varoši, ali i susednih opština Priboja i Prijepolja sa izgradnjom reverzibilne hidroelektrane. Očekujemo ne samo privredni i ekonomski razvoj, već i da mlade ljude vratimo u Novu Varoš i da će to predstavljati izazov za neke nove, mlade graditelje, te da ćemo uposliti novi, kako inženjerski, tako i majstorski kadar koji će, jednostavno rečeno, zadržati stanovništvo u ovom kraju“, kazao je Šaponjić.

Šaponjić je izrazio uverenje da će gradnja reverzibilne HE „Bistrica“ u mnogome doprineti i razvoju sela.

„U okviru istražnih radova koje smo radili u prethodnom periodu, predviđena je izgradnja saobraćajnica od brane Klak pa do mašinske zgrade, koje će povezati dva naša najveća sela, a to su Sjeništa i Rutoši, sa modernim saobraćajnicama. Sve su to benefiti koje će lokalna samouprava dobiti od Elektroprivrede Srbije“, rekao je direktor Limskih hidroelektrana Šaponjić.

On je naglasio da Limske hidroelektrane, odnosno Elektroprivreda Srbije, uplaćuju značajna sredstva u budžet opštine Nova Varoš, a koja će biti mnogo veća sa izgradnjom nove reverzibilne HE „Bistrica“.

Šef projekta izgradnje reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“ Filip Đorđević kaže da će se nova hidroelektrana prostirati između Uvca i Lima, kao i da se na Uvcu, 7,5 kilometara nizvodno od postojeće brane „Radoinja“, planira izgradnja brane „Klak“.

„Ukupna zapremina te akumulacije iznosiće 108 miliona kubnih metara vode, dok će se kao donja akumulacija u sistemu reverzibilne hidroelektrane ‘Bistrica’ iskoristiti postojeća akumulacija Potpeć na Limu“, rekao je Đorđević.

Izvor: Insajder.net

Podeli