DruštvoSVE VESTI

Novopazarski zapisi u Bijelom Polju

U organizaciji Javne ustanove „Ratkovićeve večeri poezije“, u Bijelom Polju, održana je promocija knjige “Novopazarski zapisi” autora Sima Budmanija. Knjigu je priredio direktor Narodne biblioteke „Dositej Obradović“ iz Novog Pazara, Elijas Rebronja.Ova dragocena zbirka predstavlja značajan doprinos očuvanju kulturne i istorijske baštine Novog Pazara, osvetljavajući život, običaje i duh tog kraja kroz prizmu ličnih beležaka, zapisa i osvrta jednog hroničara vremena. Simo Budmani, kao pomni posmatrač i svedok epohe, svojim rukopisom ostavlja trag o društvenim tokovima i svakodnevici Novog Pazara s kraja 19. i početka 20. veka.

Priređivač knjige, direktor novopazarske biblioteke, govorio je o značaju Budmanijevih zapisa za razumevanje lokalne istorije, ali i o procesu priređivanja, obrade i objavljivanja rukopisa, koji su decenijama čekali da budu dostupni široj javnosti.

“Ova promocija je upravo dokazala da ono što radi NB “Dositej Obradović”, posebno kada su u pitanju naučna dela i ono što smo mi izdali, kao što su “Novopazarski zapisi” autra Sima Budmanija iz 1734. godine, zapravo prepoznali i Bijelo Polje i Ministarstvo kulture Crne Gore, što me posebno, kao priređivača ove knjige raduje, kazao je direktor NB “Dositej Obradović”, Elijas Rebronja.

“Veza između Novog Pazara, Dubrovčana, Bijelog Polja, postoji oduvek. Svi istorijiski podaci pokazuju je sve iz Hercegovine, Dubrovnika, preko Bijelog Polja išlo ka Pazaru pa dalje, da su zajedno sa trgovinom putovale i reči, da je Budmani sve to zapisivao i da je to sve došlo da nas u jednom lepom obliku u rečniku koji smo mi objavili, koji ima preko 450 dešifrovanih i objašnjenih reči”, rekao je između ostalog Rebronja.

Publika u Bijelom Polju imala je priliku da čuje delove iz knjige, kao i da sazna više o ulozi Narodne biblioteke „Dositej Obradović“ u očuvanju kulturnog pamćenja regiona. Događaj je okupio ljubitelje pisane reči, istoričare, književnike i sve one koji prepoznaju vrednost očuvanja lokalne tradicije i identiteta. Svoju reč o knjizi dao je i direktor Javne ustanove “Ratkovićeve večeri poezije”, Kemal Musić.

 

“Iako ova knjiga nosi naziv “Novopazarski zapisi”, ova knjiga je izuzetno važna za cijeli Sandžak jer su u njoj date riječi koje su bile nekada u upotrebi i koje su uglavnom i sada u upotrebi, jer se dešava da neke riječi odumiru pa ih polako i zaboravljamo. Prema tim riječima vidimo kako su recimo u 18. vijeku živeli ljudi sa određenih prostora, kako su se hranili, stvarali, vidimo kulturološke osobenosti. Ova knjiga čuva sve to i zbog toga je veoma važna”, istakao je direktor JU “Ratkovićeve večeri poezije”, Kemal Musić.

Na promociji knjige pored Rebronje i Musića, govorili su i Redžep Škrijelj i Edin Smailović. Promocija Novopazarskih zapisa još jednom je potvrdila koliko je važno oživljavanje zaboravljenih rukopisa i njihovo predstavljanje savremenoj publici, kao most između prošlosti i sadašnjosti.

Biljana Veljović

Podeli