DruštvoSVE VESTI

Čuveni senzori za obolele od dijabetesa konačno u Srbiji

Izvor: kurir.rs

Čuveni “FreeStyle Libre 2 Plus” senzori za kontinuirano merenje sećera kod obolelih od dijabetesa, za čiji legalni dolazak u našu zemlju Kurir se svesrdno i dugotrajno zalaže, konačno su registrovani u Agenciji za lekove i medicinska sredstava Srbije (ALIMS)!

To prvenstveno znači da će deca sa dijabetesom tip 1 i u Srbiji uskoro moći da imaju i jedno od najsavremenijih pomagala za kontrolu šećerne bolesti, koji su normalna stvar u razvijenom svetu, i o trošku države. A time i bezbrižnije dane s bolešću koja može da izazove teške komplikacije i ugrozi život, ukoliko nije dobro regulisana.

Ujedno to podrazumeva i da mnogi roditelji i staratelji, među kojima je i jedan srpski ministar, više neće morati da za ove senzore da daju 140 evra mesečno, pa još i na crno – deca će ih dobijati besplatno od države, uz propisane indikacije i procedure.

Država će jedne od najkvalitetnijih i najprestižnijih senzora, kako ističe ministar zdravlja Zlatibor Lončar, odmah besplatno obezbediti obolelima od dijabetesa tip 1 do navršenih 18 godina starosti.

– Kao što sam i obećao – građani Srbije sada će moći da koriste najkvalitetnije, najsavremenije i najmanje invazivne sisteme za merenje nivoa šećera – “fri stajl libre 2 plus” senzore, koji automatski mere nivo glukoze svakog minuta. Obezbeđivanjem ove unapređene tehnologije Srbija je dospela među lidere u regionu i na prestižnu svetsku mapu u ovoj oblasti dijabetesa. Naš sledeći cilj je da kontinuirano povećavamo godište za besplatno korišćenje senzora, kako bi bili dostupni što većem broju građana i time im omogućimo da normalno žive i rade – kaže za Kurir Lončar, koji se sa predstavnicima kompanije “Abot” sastao poslednjeg dana avgusta 2024, kada su i saopštili da će “fri stajl libre 2 plus” biti u Srbiji ove godine, pošto učine sve što je u njihovoj moći da tehničke i administrativne procedure što pre budu okončane.

————

Fri stajl libre 2 plus

– automatsko očitavanje glukoze iz minuta u minut

– saznajte svoje nivoe glukoze brzim pogledom na pametni telefon

– podesite alarme da biste znali kada vam je glukoza preniska ili previsoka

– jednostavan za upotrebu

– lako se nanosi i udoban za nošenje do 15 dana

– značajno smanjuje tromesečni prosek glukoze

– bez uboda prstiju

– za uzrast 2+

*Izvor: Abbott

————

I tako i bi! ALIMS je 22. aprila, kako stoji sa sajtu ove agencije, izdao rešenje kojim je u Srbiji registrovan “fri stajl libre 2 plus” (FreeStyle Libre 2 Plus Flash Glucose Monitoring System) kompanije Abot (Abbott). Senzor, koji je zapravo nalik na flaster, postavi se najčešće na nadlakticu i bezbolno meri nivo glukoze u međućelijskoj tečnosti iz minuta u minut, 24 sata dnevno. Kako je algoritmom povezan uglavnom sa pametnim telefonom, na potonjem se u realnom vremenu očitava nivo glukoze, a istovremeno i aktivira alarm ako se šećer približava opasnim granicama koje mogu život da ugroze, odnosno pada ka hipoglikemiji (nizak novo glukoze) ili raste ka hiperglikemiji (visok nivo), što omogućava reagovanje na vreme i bezbednije dane. Ovaj senzor je, kako stoji na njihovom zvaničnom sajtu, indikovan da decu uzrasta od dve godine i sve starije, a traje 15 dana.

Dolazak “libre” je i velika, lična pobeda ministra turizma i omladine Huseina Memića, koji je i ušao u Vladu Srbije upravo zbog borbe za decu sa dijabetesom. Samo nekoliko meseci pošto je saznao da mu jedno od troje dece, sin od svega šest godina, ima dijabetes tip 1, Memić dobija ponudu da uđe u Vladu Srbije, što znači i da se iz Novog Pazara praktično preseli u Beograd. Instiktivno, kako je već pričao, misleći na suprugu i decu od kojih ne želi da se odvaja – odbija taj predlog stranačkog šefa Rasima Ljajića. A onda shvata da mora u Nemanjinu 11 ako želi dobro i svom i svakom drugom detetu sa šećernom bolešću. Upravo s pozicije ministra u ispovesti Kuriru priznao je da na crno kupuje senzore za dete (140 evra mesečno) svesno kršeći zakon jer je život deteta iznad svakog zakona.

– Isplatilo se! Nakon dve i po godine od ulaska u Vladu Srbije, i sinu i suprugi, koja ovde nosi najveći teret, kao i svim roditeljima i starateljima dece sa dijabetesom mogu da kažem – uspeli smo! Oktrobra 2022. supruga mi je rekla: “Idi u vladu da se boriš i za našeg sina i za svu decu s dijabetesom, a ja ću čuvati našu decu”. Ovo je veliki uspeh i veliki korak ka boljem sutra sve naše dece koja imaju dijabetes. Naša borba se ovim ne završava, ima još stvari koje mogu biti još bolje – kaže za Kurir Memić i dodaje:

– Neizmerno sam zahvalan svima, koji su uložili velike napore da “libra” dođe u Srbiju. Siguran sam da će država učiniti sve da što pre senzori budu besplatni i za punoletne građane sa šećernom bolešću, jer životi naših građana nemaju cenu, a ulaganje u sprečavanje komplikacija dijabetesa sigurno je daleko isplativije od lečenja istih.

Budućnost

Koliko su “libre” svetski brend pokazuje i podatak da je kompanija “Medtronic” podnela zahtev američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) zahtev za odobravanje uparivanja njihove prestižne insulinske pumpe Medtronic 780 G sa “libra” senzorom, iako i sam “Medtronic” proizvodi senzore. Abot će im, kako je saopštio “Medtronic”, isporučiti senzor koji će raditi isključivo sa “Medtronic” pametnim uređajima za isporuku insulina. A o svemu će detaljnije nakon odobrenja FDA.

Inače, štand “libre” bio je jedan od najposećenijih na nedavnoj Konferenciji o naprednim tehnikama i tehnologijama za dijabetes (ATTD) u Amsterdamu, a njihovi senzori upareni su sa nekima od najprestižnijih pumpi. I to u “zatvorenu petlju”, što je sistem u kom su senzor i insulinska pumpa povezani algoritmom i na osnovu podataka o visini šećera koje senzor šalje do pumpe, ona reguliše i dozira isporuku insulina.

Podeli