SVE VESTISvet

U Gazi djeca preživljavaju s manje od jednog obroka dnevno

Procjenjuje se da je 95 posto od 43 međunarodne i palestinske humanitarne grupe već prekinulo ili značajano smanjilo usluge u Gazi.

Potpuna izraelska opsada i bombardiranje Pojasa Gaze doveli su do toga da palestinska djeca preživljavaju sa manje od jednog obroka dnevno, kaže se u hitnom upozorenju lidera 12 velikih humanitarnih grupa u palestinskoj enklavi.

Sistem humanitarne pomoći u Gazi “suočen je sa potpunim kolapsom” zbog 18-mjesečne izraelske vojne operacije i nametanja potpune blokade prošlog mjeseca, stoji u zajedničkoj izjavi od četvrtka.

Procjenjuje se da je 95 posto od 43 međunarodne i palestinske humanitarne grupe već prekinulo ili značajano smanjilo usluge u Gazi, zbog “široko rasprostranjenog i neselektivnog bombardiranja koje kretanje čini izuzetno opasnim”, dodaje se.

“Djeca jedu manje od jednog obroka dnevno i muče se da pronađu sljedeći”, rekla je Bushra Khalil, voditeljica za politiku humanitarne orgaizacije Oxfam.

“Svi jedu isključivo konzerviranu hranu… U Gazi se definitivno javljaju pothranjenost i žarišta gladi.”

Amande Bazerolle, koordinatorica za hitne slučajeve u Gazi iz Ljekara bez granica, dodala je da su humanitarni radnici prisiljeni gledati ljude, od kojih su mnoge žene i djeca, kako pate i umiru.

“Ovo nije humanitarni neuspjeh – to je politički izbor i namjerni napad na sposobnost ljudi za preživljavanjem, koji se provodi nekažnjeno”, rekla je.

Iz grada Gaze, Al Jazeerin reporter Hani Mahmoud u petak je izvijestio da u enklavi nestaje hrane za bebe, zbog čega su djeca i dojenčad neuhranjeni.

“Vidjeli smo jako teške slučajeve pothranjenosti. Porodice nisu u mogućnosti osigurati najosnovnije potrebe, čak niti za najugroženije – djecu i bebe. Dječje formule uglavnom nedostaje na pijacama i u apotekama”, rekao je Mahmoud.

“Gaza brzo ostaje bez svih potrepština.”

Ispred bolnice Al-Aqsa u Deir el-Balahu, Palestinci su za Al Jazeeru rekli da gube djecu zbog pothranjenosti.

Djeca umiru

Fadi Ahmed, koji je izgubio sina, rekao je da je bolničko osoblje otkrilo “infekcije u dječakovim plućima, što je dovelo do ozbiljnog nedostatka kisika u njegovoj krvi”.

“Dječakova slabost i ozbiljna pothranjenost doveli su do njegove nesposobnosti da se odupre, a zatim i do njegove smrti… nakon što je u bolnici proveo sedmicu.”

Intisar Hamdan rekla je da je izgubila unuka jer njegovi roditelji tri dana nisu mogli pronaći mlijeko.

“Djeca pate ne samo od pothranjenosti, već i od ozbiljnih medicinskih komplikacija i bolesti koje se ne mogu lako liječiti i zahtijevaju medicinska sredstva koja su rijetka”, izvijestio je reporter Al Jazeere Tareq Abu Azzoum.

Prema Ministarstvu zdravstva Gaze, na palestinskoi teritoriji se najmanje 60.000 djece smatra neuhranjenom.

Humanitarne organizacije tvrde da je Gaza “najsmrtonosnije mjesto na svijetu za humanitarne radnike”, što dodatno otežava pružanje usluga djeci.

Od oktobra 2023. više od 400 humanitarnih i 1.300 zdravstvenih radnika ubijeno je u Gazi, uprkos činjenici da prema međunarodnom humanitarnom pravu humanitarni i zdravstveni radnici moraju biti zaštićeni.

“Nedavno ubistvo 15 palestinskih bolničara i spasilaca, čija su tijela pronađena zakopana u masovnoj grobnici, izazvalo je globalno osude”, dodaje se. “Mnogi [slični] prekršaji i napadi ostaju neprijavljeni”.

Grupe za pomoć pozivaju Izrael i palestinsku oružanu grupu da zagarantiraju sigurnost svom osoblju i omoguće siguran, “nesmetan pristup pomoći širom Gaze”, a svjetske čelnike da se suprotstve daljnjim ograničenjima dolaska pomoći.

Izvor: Al Jazeera i agencije
Photo: [Mahmoud Issa/Reuters]
Podeli