Trump uvodi 20% carine na EU proizvode
Kazao je kako će naplaćivati barem polovinu stope trgovinskih carina i drugih prepreka koje druge zemlje “naplaćuju SAD-u”.
Američki predsjednik Donald Trump objavio je danas uvođenje recipročnih carina kojima će biti nametnute dodatne tarife državama koje izvoze robu u Sjedinjene Američke Države, između ostalog od 34 posto za Kinu, a 20 posto za Evropsku uniju.
Trump je, tokom obraćanja u vrtu ruža ispred Bijele kuće u Washingtonu DC, pokazao tabelu pod nazivom “Recipročne carine” u kojoj se upoređene carine koje su druge države nametnule na SAD sa nametima Washingtona.
“Oni naplaćuju nama, mi njima. Kako neko može biti uznemiren?”, rekao je izdvojivši, između ostalih, Kinu i Evropsku uniju.
Recipročne carine će, kako je rekao, stupiti u ponoć po lokalnom vremenu, a one podrazumijevaju i tarife od 25 posto na sve automobile iz uvoza.
Tokom govora je američki predsjednik, na ceremoniji “Dana oslobođenja”, kazao kako će uvođenje sveobuhvatnih carina na uvoz u SAD “vratiti poslove i tvornice” u SAD i “smanjiti troškove za potrošače”.
Minimalne osnovne carine
Trump je također najavio 10 posto “minimalne osnovne carine” za sav uvoz u SAD. Osnovna linija se odnosi na ostale od 50 država svijeta koje se suočavaju s individualiziranim tarifama.
Također je rekao svim firmama “koje se protive našim zdravorazumskim uzajamnim carinama” da umjesto toga proizvode svoje proizvode u SAD-u.
“Moj odgovor je vrlo jednostavan, ako se žale, ako želite da vaša carinska stopa bude nula, onda gradite svoj proizvod upravo ovdje u Americi, jer carine nema”, rekao je Trump.
Predsjednik SAD-a se također direktno obratio svjetskim liderima.
“Svim stranim predsjednicima, premijerima, kraljevima, kraljicama, ambasadorima i svima ostalima koji će uskoro zvati da traže izuzeće od ovih carina,” rekao je Trump, “kažem, ukinite vlastite carine, spustite svoje barijere.”
“Reset američke industrije”
“Drugi april 2025. zauvijek ćemo pamtiti kao dan kada je američka industrija ponovo rođena, dan kada je američka sudbina vraćena i dan kada smo Ameriku ponovo počeli činiti bogatom”, rekao je Trump na početku svog govora.
“Decenijama su našu zemlju pljačkali, silovali bliski i daleki narodi, i prijatelji i neprijatelji”, dodao je. “Strani strvinari rasturili su naš nekada lijepi američki san”, rekao je.
Trump je rekao da će carine dovesti do jakog resetiranja američke industrije, što će na kraju dovesti do jačanja ekonomije i nižih cijena za američke potrošače.
“Radna mjesta i tvornice će se vratiti u našu državu”, rekao je Trump.
“Napunit ćemo našu domaću industrijsku bazu. Otvorit ćemo strana tržišta i srušiti vanjske trgovinske prepreke, a na kraju će veća proizvodnja kod kuće značiti jaču konkurenciju i niže cijene za potrošače”, dodao je Trump.
“Ovo će doista biti zlatno doba povratka Amerikanaca. Vratit ćemo se vrlo snažno.”
Ponovio je kako se uvode 25-postotne carine na sve uvezene automobile.
Trgovinski rat
Od ranije se najavljuje kako bi ove carine mogle eskalirati trgovinski rat i uzdrmati globalnu ekonomiju jer se očekuje kako će izazvati kontramjere trgovačkih partnera.
Trump je ranije najavio kako će uvesti recipročne carine kako bi uskladio američke stope s višim carinama koje naplaćuju druge države, ali nije rekao koliko bi te stope bile visoke ili koje bi zemlje snosile najveći teret.
Neizvjesnost je uzdrmala finansijska tržišta i firme koje su se oslanjala na trgovinske aranžmane koji su na snazi od 1947. godine.
Kina, Kanada, Meksiko
Trump je već uveo carine od 20 posto na sav uvoz iz Kine i carine od 25 posto na čelik i aluminij te ih proširio na gotovo 150 milijardi dolara vrijedne proizvode.
Odgodio je uvođenje carina od 25 posto na većinu kanadske i meksičke robe kako bi izvršio pritisak na njih da suzbiju trgovinu drogom i imigraciju.
Njegovi savjetnici kažu da će carine vratiti strateški vitalne proizvodne kapacitete u Sjedinjene Američke Države.
Vanjski ekonomisti upozorili su kako bi carine mogle usporiti globalnu ekonomiju, povećati rizik od recesije i povećati troškove života prosječne američke porodice za hiljade dolara. Kompanije su se žalile da im je Trumpova gomila prijetnji otežala planiranje poslovanja.