Svetski dan osoba sa autizmom
Svetski dan autizma obeležava se 2. aprila poslednjih 17 godina. Cilj obeležavanja ovog datuma je pružanje pomoći i povećanja razumevanja za osobe sa autizmom, dajući im podršku širom sveta.
Autizam je razvojni poremećaj, čiji se simptomi prepoznaju u prvim godinama života. Karakterišu ga problemi u socijalnoj interakciji, kao i stereotipni obrasci ponašanja i interesovanja. Javlja se češće kod dečaka, nego kod devojčica.
Još uvek nije poznat tačan mehanizam nastanka poremećaja, zna se da od značaja mogu biti izvesti genetski faktori, kao i faktori sredine. Lek za autizam nije pronađen. Deca sa autizmom odrastaju u osobe sa autizmom. Osobama sa autizmom potrebna je podrška tokom celog života da bi ostvarili i omogućili svoj potencijal. Ne postoje podaci o broju obolelih osoba od autizma.
“Od kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila 2. april za Svetski dan svesti o autizmu 2007. godine, UN su radile na promovisanju punog ostvarivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda za autistične pojedince, obezbeđujući njihovo ravnopravno učešće u društvu”, kazala je ispred novopazarskog Udruženja psihologa Marija Tiosavljević.
“Osobe sa autizmom imaju identične ljudske vrednosti, kao i bilo ko drugi i prema tome imaju ista ljudska prava, kao i druge osobe sa invaliditetom”, dodala je Tiosavljević.
Zbog kompleksnosti njihovih potreba, oni pripadaju posebno osetljivoj grupi ljudi, čak i među ljudima sa invaliditetom. Nijedna osoba sa autizmom ne bi trebalo da bude uskraćena u slobodnom razvoju života.
Najbitnije je biti podrška osobama sa autizmom, a tu roditelji igraju glavnu ulogu. Deci sa autizmom treba omogućiti sve uslove koje imaju i druga deca, bez izdvajanja i diskriminacije, kako bi se oni ponašali prirodno u svom okruženju.
Inače, Svetski dan osoba sa autizmom jedan je od samo sedam zvaničnih zdravstvenih dana Ujedinjenih nacija. Dan je namenjen okupljanju organizacija širom sveta koje su namenjene autizmu, sa ciljem da pomognu istraživanju, dijagnozi, lečenju i prihvatanju onih koji boluju od autizma.