Studenti iz Novog Pazara pozivaju svoje kolege i građane Srbije na protest 12. aprila
Plenum studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) sinoć je na zasedanju jednoglasno usvojio predlog da se 12. aprila održi veliki protest pod nazivom “Sloboda vlada čaršijom”, potvrdio je za Insajder student iz Novog Pazara Amar Ličina.
Tokom današnjeg protesta studenata i građana ispred televizije Informer u Beogradu, studenti redari su na ogradi dvorišta ove televizije zakačili transparent sa natpisom “Pazar je svijet” ispisanim crnim i crvenim slovima, kao i datumom 12. aprila.
Takođe, studenti DUNP-a u blokadi sinoć su na svom nalogu na društvenoj mreži X kroz stihove poručili da će se 12. aprila desiti “reforma sistema”, međutim u tom momentu nisu precizirali šta to tačno znači.
“Ruže su crvene, čaršija se sprema, 12. aprila sledi reforma sistema”, napisali su studenti DUNP-a na društvenoj mreži X.
Ruže su crvene,
Čaršija se sprema,
12. aprila sledi reforma sistema!#DUNPAJ— DUNP blokada (@blokada_dunp) March 28, 2025
Slučaj DUNP: Od prekida blokade do poziva na protest
Prethodnih meseci, odnosno, od momenta kada studenti širom Srbije počinju da blokiraju svoje fakulteta, na najviše poteškoća, kako se pokazalo, nailazili su upravo studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru.
Studenti DUNP-a su tako početkom januara saopštili da odustaju od daljih protesta jer su “shvatili da više nemaju snage za proteste” zbog opadanja broja učesnika. Kako su naveli tada – niko ih nije ni ucenjivao, ni pretio da donesu tu odluku. Dodali su da su protest prepustili kolegama “iz velikih gradova, sa velikim brojem studenata voljnih da blokiraju ulice i fakultete, što u Novom Pazaru nije slučaj”.
Međutim, kako je ranije za Insajder objasnio student Amar Ličina, “protesti tada jesu krenuli da zamiru, ali se vrlo brzo pokrenuo revolt manje grupe studenata”. Do kraja januara studenti su organizovali plenum, izglasali blokadu i ušli u prostorije Državnog univerziteta u Novom Pazaru.
Tada počinju i otvoreniji problemi studenata u blokadi sa upravom fakulteta, iako su Rektorski kolegijum i studentski parlament DUNP-a prvobitno naveli da podržavaju sve studentske zahteve.
Iste večeri kada studenti ulaze u prostorije univerziteta 26. januara, Rektorski kolegijum najavljuje krivične prijave protiv njih.
Tenzije između uprave i studenata nastavile su se i u narednim mesecima, pa tako Rektorski kolegijum u dva navrata poziva studente na prekid blokade. Prvi put pozivaju 4. marta navodeći da će “akademska godina biti pod znakom pitanja” ukoliko nastava i ispiti ne počnu do 17. marta, dok su drugi poziv uputili 25. marta i naveli da je u toku “izrada plana nadoknade nastave i ispita, a u interesu i profesora i studenata”.
Studenti DUNP-a: Zana Dolićanin nije naša rektorka; Studenti 2.0: Na naše pismo odgovorila samo rektorka u Novom Pazaru
U međuvremenu, između dva poziva na prekid blokade, studenti DUNP-a izglasali su na plenumu 7. marta nepoverenje aktuelnoj rektorki Zani Dolićanin, navodeći da smatraju da “nije dostojna pozicije rektora ove ustanove”, kao i da je odluka doneta kao “rezultat dugogodišnje vladavine obeležene samovoljom, nepotizmom i gubitkom akreditacija ključnih studijskih programa”.
S druge strane, podršku rektorke Državnog univerziteta u Novom Pazaru Zane Dolićanin 12. marta dobija grupa “Studenti 2.0” koja je pred protest “15. za 15” kampovala u Pionirskom parku u Beogradu i predstavlja se kao “studenti koji žele da uče”.
“Studenti 2.0” saopštili su da su “poslali pismo svim rektorima u Srbiji”, a da im je, kako tvrde, odgovorila jedino rektorka Zana Dolićanin.
“Uprava Državnog univerziteta u Novom Pazaru i najveći deo studenata te ustanove podržavaju vaše napore i sve studente koji žele da nastave svoje školovanje”, poručila je Dolićanin, a preneo student Medicinskog fakulteta u Beogradu Miloš Pavlović, koji je pročitao odgovor rektorke.
Zahtevi novopazarskih studenata u blokadi
Novopazarski studenti i građani koji im pružaju podršku, od početka protesta održavali su šesnaestominutne tišine, koje su nakon što je preminuo teško povređeni Vukašin Crnčević, postale sedamnaestominutne.
Dodatni minut u Novom Pazaru odnosi se na njihovog sugrađanina Ernada Bakana, momka iz ovog grada koji je studirao u Beogradu, a koji je 2019. godine poginuo kada ga je udario automobil prilikom prelaska raskrsnice.
Razmatranje slučaja Ernada Bakana od strane Vrhovnog suda je peti zahtev novopazarskih studenta.
Početkom februara dodali su i šesti zahtev – uvođenje prinudne uprave. Kako smatraju studenti Plenuma Državnog univerziteta u Novom Pazaru to bi bilo “jedino efikasno rešenje za prebrođivanje trenutne krize krize”.
Krajem marta studenti su pokrenuli i peticiju kojom traže uvođenje prinudne uprave, a za manje od 24 sata taj predlog je podržalo više od dve hiljade građana.
“Kao pitanje od ključnog značaja za nas studente ističemo činjenicu da se broj upisanih studenata ove školske godine prepolovio u odnosu na prethodne. Ovakva poražavajuća pojava je rezultat činjenice da su pojedini studijski programi izgubili akreditaciju i usled toga već godinama ne upisuju nove studente. Drugo pitanje koje suštinski pogađa studente jeste kadrovska politika. Univerzitet napušta mlađi nastavni kadar. Umesto njih angažuju se profesori pred penzijom sa drugih univerziteta. Naša institucija se suočava sa dubokom demografskom i kadrovskom krizom, koja ne može biti rešena samo unutar postojećeg upravljačkog okvira”, navode novopazarski studenti u obrazloženju.