Starlink uvodi globalne pozive: Potreban vam je samo kompatibilan mobilni uređaj
Ilon Mask i njegov projekat Starlink nastavljaju da privlače pažnju stručnjaka i šire javnosti, ovoga puta predstavljanjem usluge Direct-to-Cell, koja, prema najavama, omogućavaju pozive s pametnog telefona gotovo s bilo kojeg mesta na planeti. Nije potrebno imati bazne stanice ili bilo kakav dodatni hardver – dovoljno je da mobilni telefon podržava LTE mrežu, koja predstavlja standard bežične komunikacije četvrte generacije (4G), a koji omogućava brži prenos podataka, stabilniju vezu i bolje korisničko iskustvo u poređenju sa prethodnim generacijama mobilnih mreža.
Tradicionalne mobilne mreže uveliko se oslanjaju na zemaljsku infrastrukturu, zbog čega mnoga područja ostaju bez pokrivenosti. Starlinkova satelitska mreža planira da reši taj problem. Prema zvaničnim podacima, Direct-to-Cell je testiran na raznim uređajima i trebalo bi da radi u zatvorenom prostoru, na otvorenom, pa čak i ispod krošnji drveća.
Nova funkcija navodno je univerzalno kompatibilna s većinom popularnih pametnih telefona, a prema dopisu poslatom američkoj Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC), o čemu je izvestio MSN, uspešno je isprobana u različitim okruženjima — od urbanih do ruralnih sredina.
Odmah se, naravno, nameće pitanje hoće li i može li nova Starlinkova usluga ugroziti tradicionalne telekom operatere. Stručnjak za telekomunikacije i viši predavač na Univerzitetu Algebra Vedran Dakić misli da neće doći do ozbiljnog ugrožavanja poslovanja mobilnih kompanija.
Lansiranje satelita za ovu uslugu krenulo prošle godine
“Prvi razlog je da su operatori zapravo partneri u pokretanju takvih usluga. Drugi je što su satelitske komunikacije dobro ‘dodatno’ rešenje za pozive i poruke, ali nisu praktične za sve ostale usluge. Problem je u udaljenosti satelita, što povećava kašnjenje signala i smanjuje brzinu prenosa. Za operatere je satelitska veza tek treća opcija, osim ako ne postoji druga mogućnost.”
Dakić napominje da se sateliti potrebni za Direct-to-Cell nalaze u nižoj orbiti (oko 350 kilometara iznad Zemlje) u odnosu na druge, ali da njihov broj zasad nije dovoljan za široku, masovnu upotrebu.
“Ovo je više komplementarno rešenje za područja koja nemaju nikakvu pokrivenost, bilo da je postavljanje klasične mrežne infrastrukture preskupo ili nemoguće. Tako se stvaraju nove mogućnosti za razvoj u izolovanim krajevima. Ipak, s obzirom na ograničen broj satelita, ovo ne može pokriti sve korisnike.
S vremenom bi se mreža mogla proširiti, ali trenutno se radi o ograničenom broju satelita”, dodaje Dakić.
Uglavnom, možemo zaključiti da Starlinkova Direct-to-Cell usluga nudi novi pristup komunikaciji u područjima koja su dosad bila izvan dosega zemaljskih mreža.
Ipak, zbog tehničkih ograničenja i malog broja satelita, ne treba je smatrati zamenom za klasične mobilne mreže. Umesto toga, reč je o dodatnoj mogućnosti koju operatori mogu koristiti kako bi poboljšali pokrivenost na teško dostupnim lokacijama.
Za krajnje korisnike, posebno one u zabačenim krajevima, to bi moglo doneti značajnu promenu u dostupnosti osnovnih komunikacionih usluga.
Izvor: ubrzanje
Photo: ubrzanje/