DruštvoSVE VESTI

Zgrade bez dozvola, inspekcija krenula u proveru

U poslednje dve godine izdato je 250 građevinskih dozvola.  50 se odnosi na višeporodične objekte, odnosno zgrade u Novom Pazaru. Ove trendove i brojke, međutim, ne prate i one koje se odnose na izdavanje dokumenata koji potvrđuju da objekat ispunjava sve tehničke i sigurnosne uslove za korišćenje, a prema važećim zakonima, pravilnicima i propisima. U istom periodu podneto je svega 15 zahteva. Samo dve upotrebne dozvole su izdate.

Izdavanje upotrebnih dozvola igra ključnu ulogu u održavanju urbanističkog reda, zaštiti životne sredine i osiguravanju sigurnosti građana. Sve to  ovaj proces čini važnim delom urbanističkog planiranja i razvoja.

Na pitanje da li je reč o komplikovanoj proceduri ili nemaru, rukovodilac odeljenja za urbanizam i izgradnju Nihat Crnovršanin za RTV Novi Pazar odgovara da je zakonodavac ostavio značajan prostor investitorima. Na njima je, tvrdi i najveća odgovornost.

” Ranije je po zakonima gradska uprava formirala komisiju za tehnički pregled. Zakon o planiranju i izgradnji je to malo promenio. Sada je  investitor taj koji formira komisiju za tehnički pregled i obavlja tehnički pregled. Znači akcenat je stavljen na investitora. U gradskoj upravi, odnosno Odeljenju za urbanizam, podnese se samo zahtev sa svim tim formalnim stvarima koje treba da ispunjava jedan objekat da bi dobio upotrebnu dozvolu” kaže Crnovšranin.

Do dozvole lako kada se radi po planskoj dokumentaciji

Čitav posao, ističe član Gradskog veća zadužen za poslove urbanizma, izgradnje i stanovanja Aladin Zećirović, otežava i procedura. Komplikovana, ali ne i nemoguća. Pitali smo stručnjake u ovoj oblasti da je dodatno objasne.

”Upotrebna dozvola, odnosno tehnički pregled objekta je bukvalno poslednja karika u lancu pred useljenje. To je ceo ciklus projekta od tehničkče dokumentacije, građevojskih propisa, gradilišne dokumentacije koje se mora ispoštovati, koje se mora realizovati. Na kraju sve to mora biti sinhronizovano u skladu sa zakonom o planiranju izgradnji, nakon čega sledi useljenje u objekat. Bukvalno stanari se ne bi smeli useljavati i ulaziti u svoje stanove dok ne dobiju upotrebnu dozvolu” tvrdi glavni gradski urbanista Elvir Hamidović.

Hamidović dodaje i da je obično papirologija je kod svih investitora poslednja stvar.

”Svi kažu dajte što brže da završimo, da se što preuselimo. Vrlo malo izvođača, vrlo malo investitora vodi računa o papiru, znači kao gradličnoj dokumentaciji. Onda ta to obično nastane u problemi” tvrdi Hamidović.

Član Gradskog veća Aladin Zećirović naglašava da procedura nije ni malo jednostavna.

”Investitor je obavezan da u roku od pet godina pribavi upotrebnu dozvolu, koliko je i rok važenja građevinske dozvole. Dosta je dokumentacije i propisa koji se moraju ispoštovati, međutim, to nije nešto što je nemoguće pribaviti ” kaže Zećirović.

On dodaje i da je za značajan broj objekata građevinska dozvola istekla.

”To su oni objekti koji su napravljeni  2016, 2017 ili 2018 godine. Sve to dodatno komplikuje situaciju za pribavljanje upotrebnih dozvola. To ipak nije nešto što se može rešiti i na tome treba raditi” objašnjava Zećirović.

Rukovodilac odeljenja za urbanizam i izgradnju Nihat Crnovršanin naglašava da investitor pre svega treba da gradi prema građevinskoj dozvoli i dodaje da je u tom slučaju izdavanje upotrebne dozvole formalna stvar.

Građani nedovoljno znaju

A ovom problemu građani, čini se, nedovljno znaju. Zaključak je i da mu prilikom kupovine nekretnine ne pridaju dovoljno važnosti. Problem nastaje kada shvate da bez upotrebne dozvole ne mogu upisati, odnosno ostvariti pravo vlasništva.

Zbog čitave situacije inspekcijske službe su već na terenu, tvrdi član Gradskog veća Aladin Zećirović.

”Obilaze sve objekte koji su napravljeni nakon 2016. godine. Svi objekti koji nemaju upotrebnu dozvolu, investitor, odnosno vlasnici tih objekata, će dobiti obaveštenje da je u roku 90 dana moraju pribaviti. Ukoliko to ne učine, dobit će prijavu. Ostalo je na sudskim organima.  Svakako i vlasnici stanova imaju pravo da na sudski potražuju od vlasnika zgrada da ostvare to pravo i da imaju upotrebnu dozvolu za objekat u kojem su kupili stan. Mi smo tu za sve što treba, mogu se obratiti i posavetovati sa nama. Mi nemamo dalje ingerencije vezano za upotrebne dozvole. Ono što možemo uraditi jeste jedino da ispekcijske službe obave ispekcijski nadzor, napišu obaveštenje i izdaju prijavu investitoru. I to je ono što je u našem domenu. Ostalo je na nekim sudskim organima. Naravno, mi smo tu za svaku vrstu pomoći, saveta, svi građani nam se mogu obratiti” poručuje Zećirović.

Zakon ne predviđa mogućnost selekcije

”Da li se investitorima koji za ranije izgrađene objekte nisu obezebedili upotrebnu dozvolu može uskratiti izdavanje građevinskih dozvola za nove?” Ovo je često postavljenopitane građana. Odgovarajući, rukovodilac odeljenja za urbanizam i izgradnju Nihat Crnovršanin kaže da zakon ne poznaje takvu vrstu selekcije.

”Odeljenja za urbanizam mora da radi po republičkom zakonu o planiranju i zgradnji. U tom zakonu ne postoji nijedan kriterijum koji je nama dat da mi vršimo selekciju investitora. Ne možemo da vršimo selekciju koji su bili dosledni i koji nisu. Kada bi to radili onda bi direktno kršili republičke zakone. To bi bila samovolja i nezakonski rad koji bi sigurno bio loš” objašnjava Crnovršanin.

Angažovanje stručnih saradnika, te pravovremeno pribavljanje neophodne dokumentacije, uz strogo poštovanje svih procesa od projektovanja do završetka radova, dodatno bi olakšalo posao dobijanja upotrebne dozvole, zajključuju stručnjaci.

 

Senada Kalić

 

 

Podeli