DruštvoSciTechSVE VESTIVesti

U Srbiji živi preko 700.000 osoba sa invaliditetom

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom je međunarodno obeležavanje koje Ujedinjene nacije promovišu od 1992. godine. Prema poslednjim podacima u Srbiji živi preko 700.000 osoba sa invaliditetom. Ovaj dan obeležen je danas i u Novom Pazaru. Događaj, koji su organizovala sva udruženja koja rade sa osobama sa invaliditetom, okupio je predstavnike značajnih gradskih institucija, kao i gradskih vlasti, koji su zajedno ukazali na značaj podrške osobama sa invaliditetom.

“Današnji skup bio je važna prilika da podsetmoi društo, a i pojedince o potrebama svih osoba sa invaliditetom i da razgovaramo šta to još dodatno možemo da  uradimo za stvaranje boljih uslova za život, odnosno za nesmetano funkcionisanje ovih osoba. U prethodnoj godini mnogo je urađeno po ovom pitanju tako da su zaposleni, kao porodice osoba sa invaliditeom, zadovoljni značajnim pomacima”, kazala je sekretarka Saveza slepih i slabovidih u Novom Pazaru, Mirsada Dibranin Ajdinović. Ona je sa ponosom istakla da je jedan od članova ovog udruženja dobio stalni posao, a da je drugi trenutno na obavljanju posla na određeno vreme.

Sekretarka Društva za cerebralnu paralizu Adela Džanefendić je rekla da ovu funkciju obavlja pune 23 godine, i da se iz godine u godinu, sve do danas, mnogo toga uradilo za stavranje boljih uslova za život njenih članova i za njihovo bolje funkcionisanje. Iako je ovo istakla, napomenula je da još mnogo toga treba da se učini i unapredi kako bi sve osobe sa invaliditetom imal što manje poteškoća u svakodnevnom životu.

“Što se tiče uslova za rad mogu da kažem da su oni, u odnosu na prethodne godine mnogo bolji, i da je  to od velikog značaja jer možemo mnogo više da se posvetimo članovima, pružimo im više pomoći i pomognemo koliko možemo”, kazala je sekretarka novopazarskog Udruženja gluvih i nagluvih, Amela Alivodić”.

“Naravno, lokalna samouprava i gradonačelnik Nihat Biševac, učinili su da ovo Udruženje ima sve mogućnosti za nesmetan rad i da može u svakom momentu da se odazove potrebama gluvih i nagluvih osoba”, rekla je Alivodić.

Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama “Tahir Delić-Taša” postoji već 40 godina, a punih 15 pruža uslugu za dnevni boravak za decu i mlade sa smetnjama u razvoju.

“Mi imamo 70 korisnika koji dobijaju uslug dnevnog boravka, a pomaženo još 200 korisnika. Ostvarili smo i velike rezultate kada je pomoć porodicama osoba sa invaliditetom u pitanju, ali imamo još ideja koje treba ostvariti kako bi poboljšali uslove rada”, kazala je predsednica Udruženja “Tahir Delić-Taša”, Lejla Delić.

Lokalna samouprava je u ovoj  godini za rad institucija koje se bave osobama sa invaliditeom, a u cilju stvaranja boljih uslova za njihov život i život njihovih porodica, iz budžeta izdvojila  preko 140 miliona dinara.

“Ja želim da zahvalim svim relevantnim institucijama koje se bave osobama sa invaliditetom, a u cilju poboljšanja uslova za njihov i život njihovih porodica. Lokalna samouprrava iz godine u godinu izdvaja sve više sredstava za rad ovih udruženja. Samo u ovoj godini iz budžeta smo izdvojili 140 miliona dinara i trudićemo se da još više finansijski pomažemo”, kazao je gradonačelnik Nihat Biševac koji je danas sa saradnicima prisustvovao obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

U hotelu Atlas bila upriličena I zabava kao I prigodan program koji su pripremili članovi organizacija koje rade sa osobama sa invaliditetom. Ovo je bila  prilika za njihovo druženje, kao I prilika da pokažu svoje sposobnosti I sve ono šta oni mogu, našta treba staviti akcenat, a umanjiti ono što oni ne mogu.

Biljana Veljović

 

Podeli