DruštvoEkologijaEkonomijaVesti

Reciklaža tekstila budućnost upravljanja otpadom

Tekstilna industrija u ovom momentu najveći je zagađivač životne sredine na planeti, a razvijene zemlje sve više ulažu u potrojenja za prikupljenje ali i reciklažu ove vrste otpada. Novi Pazar je jedan od retkih gradova u regionu koji je počeo sa prikupljanjem i reciklažom ove vrste otpada a godišnje prikupi više od 60 tona. Kakva je situacija u Italiji koja važi za jednu od najvećih modnih industrija u kojoj se godišnje prikupi više od 600.000 hiljada tona tekstilnog otpada. Ekipa RTV Novi Pazar u okviru projekta Puls Evrope boravila je na jugu Italije gde je proveravala na koji način se stanovnici Katanije odnose prema tekstilnom otpadu te na koji način se bore protiv zagađenja ovom vrstom otpada

Smeštena na jugu Italije, Siciliji, Katanija je drugi po veličini grad posle Palerma sa blizu pola miliona stanovnika. Životni standard nije preterano visok, a prosečna plata u ovom delu Italije je nešto više od 1250 evra. Zaštita životne sredine nalazi se visoko na lestvici prioriteta ali se u zavisnosti od novca projekti u ovoj oblasti realizuju, što se može i videti na licu mesta. Ono što je primetno je činjenica da se o ekologiji, zaštiti životne sredine i reciklaži najviše govori u školama.. U srednjim školama ekologija je jedan od značajnijih predmeta posebno u Srednjoj tehničkoj školi Enriko di Nikola u katanijskoj opštini San Đovani la Punta.

Edukacija đaka najbolja za borbu protiv zagađenja

Marta je učenica treće godine ove škole i jedna je od retkih koja nosi recikliranu garderobu ali i voli da kreira nove modele od starih komada odeće. Smatra da je neophodno govoriti u medijima što više o tome koliko je tekstil veliki zagadjivač životne sredine jer mladi pre svega nisu svesni posledica.

Profesorica dizajna Karolina Muni kaže za RTV Novi Pazar da je neophodna promena svesti kod svih građana kako bi se zaustavilo zagađenje cele planete.

“Zato mi školi na svakom koraku i kroz teoriju ali i praksu pokušavamo da zainteresujemo mlade za održivu modu, za cirkularnu ekonomiju kako bi shvatili da su oni ti koji mogu spasitib planetu Zemlju. Što manje da se kupuje garderoba nova, a da se što više reciklira i da se od starih komada garderobe prave novi, unikatni, zdravi modeli” – ističe Muni.

Zahvaljujući učešću u projektu SWAT u okviru Erasmus + projekta, đaci ove škole kreirali su posebnu kolekciju haljina i odevnih komada od tekstilnog otpada čime su pokazali da ne moraju iznošene stvari da se bacaju već da od njih može da se naprave unikatne nove stvari. Podrška EU je kako su istakli veoma bitna za razvijanje i implementaciju ekoloških ideja i projekata.

” Sjajno je što smo pokazali da se može biti unikatan i sa “starim” stvarima. Mladima je to bitno, hoće da nose nove jedinstvene modele koje niko nema. Naši đaci su kreativni i smao im je bilo malo potrebno da ih motivišemo da pokažu da razumeju koncept održive mode. I tu je EU veoma važna jer ulaže u ovakve projekte i koncepte” – objašnjava Donatela la Maestra, profesorica dizajna i dodaje:

„Mnogo je bitna ta podrška ne samo Evropske unije već i unutar naše zemlje. Suočavamo se sa velikim zagađenjem i moramo voditi računa da uradimo sve što je u našoj moći da utičemo na njegovo smanjenje. Evropska unija je prepoznala naš rad sa mladima i ovaj projekat je pokazao da mladi mogu biti nosioci promena u ponašanju kada je u pitanju tekstil i nejgovo korišćenje na adekvatan način“.

Pojedinci daju primer kako smanjiti zagađenje

Nisu samo đaci i profesori ti koji promovišu ideju o potrebi reciliranja tesktilnog otpada. U Kataniji živi mnogo ekološki osvešženih pojedinaca koji sosptvenim primerom ukazuju na neophodnost prelaska sa brze na sporiju modu. Takve su i prijateljice Gabrijela Grasso i Lorena Lopis koje kroz kreiranje i prodaju reciklirane garderobe utiču na promenu svesti kod stanovnika Katanije.

“Oduvek sam volela da kreiram i da od starog pravim novo. Jako je važno da od svega što imamo kod kuće možemo da napravimo nov komad odeće, nameštaja. Potrebno je samo malo inspiracije i želje. Tekstil je veliki zagađivač i stvarno treba da usporimo kada je kupovina novih stvari u pitanju. Toliko ima dobrih starih, unikatnih stvari. Pokušavam da ovakav koncept predstavim mladima jer oni će ostati da žive na ovoj planeti a zagađenje samo raste. Evo napravila sam ovu jaknu sa dva lica od starog materijala kojim smo prekrivali nameštaj. Pogledajte kako je lepa” – iskrena je Lorena.

Njena prijateljica Gabrijela Grasi u Kataniji je poznata kao žena koja ima oko za kvalitetne komade garderobe i koja je osnovala kompaniju Yunike koja slavi jedinstvenost i originalnost.

“Osnovala sam preduzeće Yunike kako bih ukazala na veliko zagađenje koje nastaje od spaljivanja tekstilnog otpada. Zašto moramo kupovati stalno nove stvari, kada ima divnih komada iz sekond hend prodavnica koje mogu da  se nabave a koji su fenomenalni unikatni i jedinstevni. Kod mene mogu da se pronađu i novi komadi odeće koji su napravljeni od recikliranog pamuka i kašmira koji su dobijeni u najvećem reciklažnom centru u Italiji u Pratu. Tamo se odnosi najveći deo  tekstilnog otpada iz Italije, tamo se reciklira i pogledajte kako divni komadi garedobe stižu ovde. Volela bih kada bi i ovde u Kataniji postojao sličan reciklažni centar” – objašnjava Gabrijela.

I jedan proizvođač zavesa u Kataniji pronašao je način da smanji zagađenje okoline.

„Sav otpad koji nastaje tokom sečenja zavesa ali i tokom proizvodnje zavesa šaljemo Tehničkoj školi a onda oni prave nove komade pre svega nameštaja ali i razne komade garderobe. Shvatili smo da je ovo najbooji način da se rešimo otpada koji bismo najverovatnije spaljivali što bi doprinelo zagađađenju. Ovako, đaci svojim kreacijama daju novi život materijalima i na taj način nema otpada“ – kaže Ana.

Bali: Ne stiže novac EU do nas, sve sami radimo i ponosni smo

Prvi čovek katanijske opštine San Đovani la Punta Nino Bali ponosan je što je njegova lokalna samouprava jedna od najčistijih u Kataniji ali priznaje da se suočavaju sa mnogo izazova.

„Sve je do ljudi moram da priznam. Trudimo se da se otpad reciklira, da nesavesni građani budu najpre opomenuti pa odna i kažnjeni ali mislim da je najbitnije raditi na edukaciji mladih stanovnika. Onda će i oni uticati na roditelje, komšije i sve nas. Moram da priznam da sami iz svojih sredstava pokušavamo da uredimo oblast upravljanja otpadom ali nije uvek lako. Sredstva koje Italija dobija od EU rertko stignu u mala mesta kao što je naše. Zato sami sve radimo i zbog toga smo ponosni. Tekstilni otpad jeste velika opasnot i siguran sam da ćemo uskoro početi sa posebnim operacijama kako bismo ga posebno prikupljali i na adekvatan način reciklirali. Budućnost je u reciklaži“ – iskren je prvi čovek ove sicilijanske opštine.

 

 

 

 

 

Podeli