DruštvoPoslednjeVesti

Da li su službena lica u civilu dužna da pokažu legitimaciju?

Službena lica bez vidljivih obeležja dužna su da pokažu legitimaciju i kažu razlog zbog koga zaustavljaju građanina na ulici. To je objasnila  za TV Insajder predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Katarina Golubović.

„Ako Vas na ulici zaustavi neko ko Vam traži ličnu kartu, pre nego što postupite po zahtevu, to lice je dužno da Vam pokaže legitimaciju ovlašćenog službenog lica, ako na sebi već nema vidna obeležja policije (pripadnici policije, vojske i komunalne policije imaju značku sa službenom legitimacijom koja sadrži ime, prezime, broj legitimacije). Nakon toga, dužni ste da date na uvid svoju ličnu kartu ili bilo koji zvaničan dokument s fotografijom, bez suprotstavljanja. Policijski službenik dužan je da Vas upozna sa razlogom provere Vašeg identiteta“, rekla je Golubović.

Ona je naglasila da službena lica MUP-a samo u izuzetnim slučajevima mogu uskratiti svoje legitimisanje, na primer kada prikupljaju obaveštenja o krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti i predstavljanje bi to moglo ugroziti postizanje cilja provere.

Više svedočenja o građanima koje su na protestima u Novom Sadu, ali i nakon njih, privodile nelegimitinisane osobe za koje se pretpostavljalo da su policajci u civilu, postavlja pitanje, da li će biti kažnjeni oni koji nisu propisno pokazali svoje značke.

„Iako se nepostupanje po pravilima legitimisanja policije od strane Unutrašnje kontrole smatra lakšom disciplinskom povredom, ovakvo ponašanje je iz više razloga opasno, jer ugrožava pravo na slobodu i bezbednost ličnosti. Nepridržavanje pravila o legitimisanju policije, sprečava prevenciju protiv torture, koja je moguća u situacijama lišavanja slobode“, rekla je u razgovoru za Insajder Katarina Golubović.

Beta

Foto: Danas/A. L.

 

Podeli