Nakon katastrofalnih poplava u Sloveniji: Građani čiste objekte, sanacija tek slijedi
Nekoliko dana nakon što je Sloveniju pogodila najteža prirodna katastrofa u njenoj historiji, građani uz pomoć državnih službi rade na sanaciji štete, kako bi život što prije bio normalizovan.
Urušene dionice puteva, oštećeni stambeni i poslovni objekti, uništeni automobili i dalje su posljedice vidljive u slovenskim opštinama Nazarje i Ljubno, u pokrajini Štajerskoj.
Nabujale rijeke Dreta i Savinja na području Nazarja odnijele su sve pred sobom, a u sanaciji posljedica bujičnih poplava pomaže vojska, civilna zaštita, vatrogasci i sami građani koji uklanjaju štetu na svojim imanjima.
– Raščišćavanje će trajati sedmicama –
Kako je kazao, poplava je u potpunosti na nekoliko dana blokirala saobraćaj, štete su ogromne, a već pet dana rade na sanaciji štete.
Katja Gorjanc je članica dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Kranja, a u Nazarje je došla s kolegama kako bi pružili pomoć ovdašnjim ljudima.
Prema njenim riječima, štete su ogromne i proces raščišćavanja trajaće sedmicama.
Ekipa Anadolu zatekla je Istoka Vrtačića ispred jednog od ugostiteljskih objekata u Nazarju, gdje je radio na sanaciji štete nastale na opremi i inventaru.
“Ovo je problem za cijelu Sloveniju, ne samo za nas. Ako ne uspijemo dobiti pomoć i Brisela, ne znam kako ćemo, jer su oštećene i fabrike. U ovoj Savinjskoj dolini imamo 16 hiljada ljudi i dvije fabrike koje su oštećene. Ako ove fabrike ne vrate proizvodnju, onda smo gotovi svi u ovoj dolini”, rekao je Vrtačić.
– Poplavama pogođene dvije trećine teritorije –
Slovenija se suočila s najgorom prirodnom katastrofom u svojoj historiji, izjavio je u ranije premijer Robert Golob, nakon što su razorne poplave prouzrokovale štetu procijenjenu na pola milijarde eura.
U razornim poplavama koje su Sloveniju zahvatile prošle sedmice poginulo je šest osoba, uništeni su putevi, mostovi i kuće. Dvije trećine teritorije zemlje je pogođeno.
Preuzeto: Anadolija