SVE VESTI

Korona virus: U Srbiji vakcinisano više od 600.000 ljudi – Kina odbila da podeli informacije sa timom SZO, tvrdi jedan od članova

Dok se u Srbiji čeka 40.000 doza Fajzerove vakcine, koje premijerka Ana Brnabić najavljuje, na Novom Zelandu je uveden karantin u najvećem gradu Ouklandu, pošto su otkrivena tri lokalna slučaja Kovida-19.

Vakcinacija u Srbiji i dalje je u zamahu – prema izjavama zvaničnika vakcinisano je više od 600.000 ljudi, što je oko 11 odsto punoletnih građana, a očekuje se da će do kraja februara oko 20 odsto primiti makar prvu dozu.

Stručnjak iz tima Svetske zdravstvene organizacije koji je u Kini pokušao da utvrdi poreklo virusa, optužuje vlasti te zemlje da sa njima nisu delili ključne informacije.

Mikrobiolog Dominik Dajer kaže da je tim tražio sirove podatke prvih pacijenata što je, kako on kaže, „uobičajena procedura“, a da su dobili samo sažetke.

U svetu je do sada zaraženo više od 108,5 miliona ljudi, a preminulo je više od 2,39 miliona. Oporavilo se više od 60,8 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.

Šta se dešava u Srbiji?

Prema poslednjim podacima, u Srbiji je registrovano 1.622 novih slučajeva zaraze, a preminulo je još 15 ljudi.

Testirano je 9.091 građana, a na respiratorima je 135 pacijenata.

Od početka pandemije preminulo je 4.214, a zaraženo je ukupno 419.493.

U bolnicama leži 3.840 pacijenta, od čega respiratorima je 135.

Prema rečima nadležnih, vakcinisano je više od 600.000 ljudi, a utrošeno je oko 840.000 doza vakcine.

Premijerka Srbije Ana Brnabić najavljuje da će 40.000 doza Fajzer vakcina stići u ponedeljak, a do kraja nedelje i cepiva kompanije AstraZeneka.

„Vakcina ima dovoljno i biće ih za sve građane koji žele da se vakcinišu“, rekla je premijerka za TV Prva.

Predsednik Aleksandar Vučić danas je na graničnom prelazu Tabanovce premijeru Severne Makedonije Zoranu Zajevu uručio nešto više od 4.000 Fajzerovih vakcina.

U isto vreme, zdravstveni stručnjaci upozoravaju na ponovni porast broja pacijenata, i onih kojima je potreban respirator.

Tokom vikenda i državnog praznika najavljene su i strože kontrole epidemioloških mera i zabrane okupljanja.

Policija je tokom noći, u saradnji sa Komunalnom milicijom, u Beogradu uhapsila tri osobe zbog sumnje da su izvršili krivično delo nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme pandemije.

Kako se navodi u saopštenju policije, sumnja se da su oni učestvovali u organizaciji okupljanja od oko hiljadu osoba u jednom ugostiteljskom objektu i time prekršili propisane mere.

„Neverovatna scena. Više od četrdeset minuta praznimo klub i još ne možemo da ga ispraznimo“, rekao je za Blic direktor Komunalne policije Ivan Divac.

Prijavljivanje za vakcinaciju u Srbiji je moguće preko portala e-Uprave, kao i telefonom preko pozivnog centra na broj 0800 222 334.

Do sada je u info centrima za vakcinaciju u Beogradu pomoć oko prijave za primanje vakcine potražilo više od 108.000, a 37.500 je zakazalo termin za primanje.

Ana Brnabić, premijerka Srbije, izjavila je da će do kraja februara u Srbiju stići i vakcina četvrtog proizvođača – AstraZeneke i da se očekuje da će stići između 120.000 i 150.000 doza.

„Čekamo zvaničnu potvrdu od Astrazeneke“, rekla je premijerka i dodala da se revakcina za one koji prime injekciju ovog proizvođača dobija posle 12 nedelja.

Kina odbila da preda ključne podatke, tvrdi stručnjak SZO

Mikrobiolog Dominik Dvajer rekao je Rojtersu, Vol strit žurnalu i Njujork tajmsu da je tim tražio neobrađene podatke o pacijentima sa početka izbijanja pandemije, što je nazvao „standardnom praksom“.

Rekao je da su dobili samo rezime.

Kina nije odgovorila na optužbu, ali je ranije insistirala na tome da je bila transparentna sa SZO.

Prošle nedelje je tim SZO zaključio da je „krajnje malo verovatno“ da je korona virus potekao iz laboratorije u Vuhanu, odbacujući kontroverznu teoriju koja se pojavila prošle godine.

Šta je tim tražio?

Iz tima su tražili neobrađene podatke o 174 identifikovana slučaja Kovida-19 u Vuhani iz decembra 2019, rekao je Dvajer za Rojters.

Samo polovina tih prvih slučajeva se dovodi u vezu za pijacom na kojoj je virus prvobitno pronađen.

„Zbog toga smo toliko insistirali na tome“, kaže profesor Dvajer.

„Zašto nam to nisu dali, ne mogu da komentarišem. Da li je zbog politike, vremena, ili je teško… ili postoji neki drugi razlog zašto ti podaci nisu dostupni. Ne znam. Može se samo spekulisati.“

Dvajer je rekao da će to biti pomenuto u konačnom izveštaju tima SZO, koji će možda biti objavljen već sledeće nedelje.

Kakav je odgovor Kine?

Peking je insistirao da je bio transparentan sa istražiteljima SZO, čije je poseta realizovana posle osam meseci pregovora. Kineske vlasti su nadgledale rad stručnjaka.

Amerika optužuje Kinu da skriva delove izbijanja virusa i kritikovala uslove istrage, s obzirom na to da je timu SZO iz zdravstvenih razloga zabranjeno da putuje i intervjuiše svedoke.

Istražitelji su za Njujork Tajms rekli da su neslaganja, između ostalog i o podacima pacijenata, bili toliko napeti da su se nekada pretvarali u viku.

SZO je prošlog meseca u izveštaju kritikovao prvobitnu reakciju Kine, navodeći da su „mere javnog zdravlja moglo biti sprovedene bolje“.

Naglasili su i potrebu za detaljnijom istragom o mogućnosti „hladnog prenošenja“, teorija po kojoj se virus raširio kroz transport smrznute hrane.

Doktor Peter Dazak, takođe član tima SZO, rekao je da je moguće da će Jugoistočna Azija postati predmet pažnje kada je u pitanju poreklo Kovida-19.

Izvor: Danas

Podeli