U Beogradu pune bolnice, lakši pacijenti će biti prebačeni u Niš i Kragujevac
Lakši pacijenti iz kovid bolnica u Beogradu biće prebačeni u privremene bolnice u Nišu, Kragujevacu, a sutra u Nišku banju, kako bi se oslobodili kapaciteti u Beogradu za najteže pacijente, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je osnovni problem zdravstvenog sistema nedostatak bolničkih mesta.
Zlatibor Lončar je na sastanku s direktorima kovid bolnica rekao da Beograd ima najveće probleme sa bolničkim kapacitetima.
“Dogovorili smo se da jedan broj mesta bude oslobođen u Beogradu i oni će biti za teže pacijente. Lakši pacijeti sutra će ići u Nišku banju, a od danas u privremene bolnice u Nišu i Kragujevcu”, rekao je Lončar novinarima.
“Otvara se kovid bolnica u Leskovcu, a danas ćemo uputiti dodatne respiratore u bolnice u Kraljevu i Loznici koje popunjavaju kapacitete u intenzivnim negama”, naveo je Lončar.
Napominje da nikada nije bilo više pregleda, ni pozitivnih pacijenata, ni onih koji zahtevaju bolničko lečenje.
Pelemiš: Situacija izmiče kontroli
Siruacija s virusom korona izmiče kontroli i zato je medicinski deo Kriznog štaba morao juče da održi hitnu sednicu, izjavio je infektolog i član Kriznog štaba Mijomir Pelemiš.
On je novinarima u Beogradu rekao da se broj zaraženih u Srbiji povećava, ali da najviše brine povećan broj pacijenata na bolničkom lečenju, u jedinicama intenzivne nege i sve veći broj umrlih, te da su zbog toga tražili da se mere pooštre.
“Medicinski deo Kriznog štaba od početka epidemije, posebno u ovom najtežem trenutku, daje punu podršku ministru zdravlja (Zlatiboru Lončaru) koji neumorno radi i rešava sve probleme. Zahvaljujem i Vladi Srbije što je prihvatila naše zahteve. Vanredna sednica kriznog štaba nije imala zadatak da analizira mere koje smo mi prethodno uveli da li su uspele. To je suviše kratko vreme”, rekao je Pelemiš.
Napominje da nije važno samo da se mere donesu, već da je važno da se one sprovode i da se kontroliše njihova primena.
Važno je da se sprovođenje mera kontroliše
“Možemo donositi bilo kakve mere, ako se ne poštuju, uspeha nema. Ne želim da optužujem samo građane. Važno je da se sprovođenje mera kontroliše”, rekao je Pelemiš.
Napominje da postoji mali broj ljudi koji ne želi da sprovodi mere i koji smatraju da Krizni štab izmislio virus.
“Zar ne vide da je u celom svetu problem i da su mnoge zemlje u većem problemu od nas, ali to za nas ništa ne znači, mi se na to ne osvrćemo, mi gledamo naš problem”, rekao je Pelemiš.
On je apelovao na sve da poštuju mere i dodao da kontrole moraju biti rigorozne.
“Mi ćemo čekati 10 dana rezultate mera, ali to ne znači da ukoliko dođe do pogoršanja situacije, ponovo ne zaseda Krizni štab i ponovo ne razmatra šta dalje, da ne bi došlo do sloma zdravstvenog sistema koji se održava zahvaljujući velikom entuzijazmi Ministarstva zdrvalja i svih zdravstvenih radnika i zaposlenih u zdravstvu”, zaključio je Pelemiš.
Stevanović: Nemojte se lečiti kod kuće
Direktor Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije Goran Srevanović izjavio je da se povećava broj zaraženih virusom korona, da raste broj pacijenata na bolničkom lečenju, ali i onih najtežih koji su u jedinicama intenzivne nege.
Stevanović je naveo da najveći problem predstavljaju pacijenti koji sami pokušavaju da se leče kod kuće, te se lekaru javljaju nakon sedam do deset dana s teškom kliničkom slikom, i zato bukvalno po prijemu idu u jedinicu intenzivne nege.
“Raste procenat onih koji se samoleče kod kuće, koji misle da ovo može da prođe samo od sebe. Obično kada im se postavi dijagnoza, da bi izbegao bolničko lečenje, jednostavno se više ne javlja. Takvi nam se pacijenti javljaju nakon pet, sedam ili deset dana kućnog samolečenja i dolaze s teškom kliničkom slikom. Obično nakon prijema idu u jedinice intenzivne nege i oni su najugroženiji”, rekao je Srevanović novinarima u Beogradu.
RTS/TANJUG
A. N.