Bez ovog leka ne krećite na more: Kapi za nos i ostali medikamenti koje morate da imate u koferu
Vreme je letnjih odmora i ljudi masovno odlaze na putovanja. Ovo su lekovi koje mora svaka osoba da ima kod sebe bez obzira gde i kako ide.
Kako bi putovanje na odmor bilo uspešno, bez bespotrebnog stresa zbog narušenog zdravlja, treba ga pažljivo isplanirati i što manje stvari prepustiti slučajnosti.
Na put ne krećite bez „putne apoteke“.
Njena veličina i sadržaj zavise od broja putnika i njihovih potreba.
Ako nosite u njoj više vrsta raznih lekova, proverite uputstvo proizvođača o njihovom čuvanju. Naime, neki lekovi su osetljivi na svetlost, temperaturu i vlagu, pa se preporučuje da se nose u zaštićenim kutijama.
Ukoliko putujete u inostranstvo, proverite zakonska pravila država kroz koje putujete i države u koju putujete, kada su u pitanju lekovi, njihov transport, kao i koji papiri su potrebni da budu uz lekove.
Ako u svojoj putnoj apoteci nosite lekove ili neke antiserume koji moraju da se čuvaju na niskim temperaturama, odnosno u frižideru, za njih osigurajte mesto u torbi-hladnjaku, u za njih propisanim uslovima.
Takođe, čuvajte lekove u originalnoj ambalaži, kako biste znali rok trajanja. Ne preporučuje se uzimanje leka posle isteka roka trajanja odštampanog na ambalaži, jer se njegova svojstva mogu promeniti, a efikasnost smanjiti.
Neophodan sadržaj „putne apoteke“
Putna apoteka je uglavnom istog sadržaja kao prva pomoć, s tim da se sadržaj prilagođava i proširuje zavisno od doba i zdravstvenog stanja putnika, pa i vrste putovanja.
Zdravim putnicima se najčešće savetuje da im letnja putna apoteka sadrži pribor za prvu pomoć, toplomer, lek protiv mučnine za one koji ne podnose vožnju, lek protiv bolova i za snižavanje povišene telesne temperature.
Neophodni su i proizvodi protiv proliva i prašak s elektrolitima protiv dehidracije. Iako naoko bezazlen, proliv leti može da bude opasan zbog povećanog gubitka tečnosti i elektrolita, pa postoji povećana opasnost od dehidracije, grčeva i poremećaja rada srca.
U putnoj apoteci mesto treba da budu i probiotici – za obnavljanje crevne flore posle proliva, a korisni su i kao prirodni dodaci ishrani, jer sadrže korisne žive probiotičke bakterije, ponekad u kombinaciji s vitaminima i oligoelementima; dodaci ishrani za regulisanje zatvora; antihistaminska krema ili gel.
Zaštita kože i tela
U prirodu ne bi trebalo da odlazite bez repelenata – sredstava za zaštitu od insekata; kapi za nos i pastile za grlo. Leti su česte prehlade, pa je poželjno da vam se pri ruci nađu kapi za smanjenje otoka sluznice nosa i pastile koje će da posluže za dezinfekciju usta i ublažavanje bolova u grlu.
Bilo da putujete na more, ili na planinu, mislite o zaštiti od sunca, čak i kad je oblačno. Prilikom izlaganja sunčevim zracima obavezno je, posebno za decu, koristiti sredstva sa najvećim zaštitinim faktorom, koje je potrebno naneti u dovoljno debelom sloju minimalno 30 minuta pre izlaska iz kuće. Krema ili gel za negu kože nadražene sunčevim zracima i opekotinama hlade i umiruju nadraženu kožu, a mogu da posluže i za neka slična stanja, poput ujeda insekata.
Preporuka za hronične bolesnike i starije ljude je da pre polaska na put posete lekara kako bi dobili savete o očuvanju zdravlja i da bi na vreme pripremili potrebne recepte. Ne krećite na put bez medicinske dokumentacije.
Ne zaboravite da ponesete lekove koje redovno uzimate, izračunajte koliko vam je lekova potrebno za put!
Saznajte lokaciju ambulante hitne medicinske pomoći i apoteke u mestu gde ćete boraviti.
Ponesite zdravstvene knjižice i ako bolujete od neke bolesti, najvažniju medicinsku dokumentaciju.
Izvor: Telegraf.rs/Vestionline
A. Ni.