Promene kod tehničkih pregleda
Zbog primene izmenjenog Zakona o bezbednosti saobraćaja i izmenjenog Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, od 1. januara naredne godine, očekuju se i značajne promene kada je u pitanju rad tehničkih pregleda. Naime, oba zakona regulišu i ovu oblast.
Intezivna kontrola tehničkih pregleda tokom ove godine donela je vlasnicima mnogo zatvaranja, odnosno privremenih zabrana rada. Uprkos tome, i dalje u ovoj oblasti postoje brojne nepravilnosti, pa bi izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja trebalo da konačno uvedu red i na tom polju.
Zaposleni na tehničkim pregledima moraće od iduće godine da imaju licencu za rad koja će važiti pet godina, a da bi je produžili biće obavezno da prisustvuju seminarima na kojima će unapređivati znanje.
Mnogi smatraju da prodaja polisa na istom mestu na kojem se obavlja pregled tehničke ispravnosti vozila predstavlja sukob interesa. Tehnički pregledi navodno dobijaju velike „nagrade“ od osiguravajućih kuća ukoliko prodaju isključivo njihove ili forsiraju prodaju samo njihovih polisa, pa zato mnogi tehnički pregledi čak i ne naplaćuju sam pregled.
Do kraja 2017. godine planiran je početak primene izmenjenog i dopunjenog Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, koji će takođe uređivati oblast tehničkih pregleda, pa će najverovatnije uticati i na visinu legalne provizije koju tehnički pregledi dobijaju od prodaje polisa.
Što se tiče samog tehničkog pregleda, prema sugestiji Udruženja osnivača tehničkih pregleda, minimalna cena za automobile trebalo bi da bude3.000 dinara i to bez obzira da li će doći do razdvajanja prodaje osiguranja ili ne.
D. J.