DruštvoEkonomijaSVE VESTI

Zabrinjavajuća ekonomska situacija u deset zemalja Evropske unije

Pokazatelji koji se uzimaju u obzir uključuju stopu nezaposlenosti, nivoe duga, kreditne tokove i cijene nekretnina.

Loša ekonomska situacija u Njemačkoj i još devet zemalja Evropske unije mogla bi imati negativne posljedice na cijeli blok, upozorila je u srijedu Evropska komisija.

Makroekonomske neravnoteže u tim zemljama izazvale su zabrinutost u takozvanom izvještaju o mehanizmu upozoravanja Komisije (Alert Mechanism Report), te će biti dublje analizirane.

“EU se suočava s ozbiljnim strukturalnim izazovima koji ugrožavaju naš dugoročni prosperitet”, rekao je evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis, upozorivši da je “potrebna hitna akcija”.

Cilj izvještaja je rano otkrivanje i rješavanje takvih problema. Pokazatelji koji se uzimaju u obzir uključuju stopu nezaposlenosti, nivoe duga, kreditne tokove i cijene nekretnina.

Makroekonomske neravnoteže u jednoj zemlji EU-a, naprimjer visoki deficit tekućeg računa ili nekretninski balon, mogu imati učinke preljevanja na druge države članice, prenosi Hina, pozivajući se na dpa.

Neuobičajeno visoka inflacija posljednjih godina, uključujući povećane troškove rada i cijene nekretnina, uzela je svoj danak, stoji u saopćenju Komisije.

Uz Njemačku, koja se već dugo smatra vodećom evropskom ekonomijom, kroz dublju analizu Komisije u 2025. godini proći će Kipar, Grčka, Italija, Mađarska, Estonija, Rumunija, Slovačka, Švedska i Nizozemska.

Hrvatska se popravila u odnosu na 2023.

U Hrvatskoj visoka inflacija izaziva zabrinutost zbog troškovne konkurentnosti, dok cijene nekretnina nastavljaju snažno rasti i pokazuju znakove precijenjenosti, ali makroekonomski rizici čine se ograničenima.

Troškovi rada snažno su porasli u 2023. kada je temeljna inflacija bila među najvišim u eurozoni te su ostali trajno visoki.

Državni deficit donekle se povećava, ali predviđa se daljnje smanjenje državnog duga zbog nominalnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Realni rast BDP-a u 2023. dostigao je 3,3 posto, a predviđa se da će u 2024. rasti 3,6, a idućoj 3,3 posto.

Pregled rezultata za Hrvatsku ukazuje da su četiri pokazatelja iznad indikativnih pragova iz 2023. troškovi rada, cijene nekretnina, državni dug i realni efektivni valutni kurs.

Izvor: Agencije Al Jazeere
Podeli