Skoro polovina testiranih pozitivna na koronu, blagi porast obolele dece
Epidemijska situacija u zemlji se komplikuje. U nedelju, od blizu 8.000 testiranih, gotovo polovina graÄana dobila je pozitivan rezultat testa. U porastu su i drugi epidemijski brojevi – i broj pacijenata na respiratoru, na bolniÄkom leÄenju, broj preminulih od kovida 19. Dr Aneta JovanoviÄ, naÄelnica Pedijatrijske službe Doma zdravlja Palilula kaže da se uoÄava blagi porast zaražene dece u protekle dve do tri nedelje. Pozitivno je od 15 do 20 odsto testirane dece, navodi dr JovanoviÄ.
Dr Aneta JovanoviÄ, naÄelnica Pedijatrijske službe Doma zdravlja Palilula je izjavila da se uoÄava blagi porast zaražene dece u protekle dve do tri nedelje, svakog dana se poveÄava broj, ali u blagom je porastu.
“Dnevno se pregleda od 30 do 50 dece na teritoriji celog doma zdravlja. Pozitivno je od 15 do 20 odsto, otprilike oko od Å”est do osmoro dece koja su kovid pozitivna”, istiÄe dr JovanoviÄ.
Navodi da je trenutno letnji raspust, pa je manje Å”kolske dece, ali uoÄavaju da se deca zaražavaju od najmlaÄeg uzrasta.
“JuÄe smo imali novoroÄenÄe koje je staro sedam dana. Zarazilo se od ukuÄana. Ako je neko od ukuÄana pozitivan, dete u roku od dva do pet dana dobije simptome. Å arolika je kliniÄka slika, od blago poviÅ”ene visoke temeprature, pa sa temperaturama do 39 stepeni – zapuÅ”enost nosa, malaksalost, guÅ”obolja, a imamo i sluÄajeve sa povraÄanjem i prolivom”, napominje dr JovanoviÄ.
Prema njenim reÄima, kada se pojavi kliniÄka slika najbolje je da se dete testira.
“Dete bude u izolaciji sedam dana i simptomatska je terapija. Daju se lekovi za obaranje temperature, guÅ”obolju, paracetamol ili brufe. Å to viÅ”e teÄnosti, blagi zaslaÄeni Äajevi, supe i lagana ishrana”, kaže dr JovanoviÄ.
IstiÄe da su izuzetno retke komplikacije.
“Blaga je kliniÄka slika, vrlo brzo proÄe i deca se lepo oporave”, ukazuje dr JovanoviÄ.
Navodi da ako dete razvije neki od simptoma, trebalo bi ga izolovati.
“Da se ne igra u parkiÄu, može se proÅ”etati, ali ga ne treba meÅ”ati sa starim i bolesnim ljudima. ZatiÅ”je je za vakcinaciju. Poneko dete se javi, ali je zatiÅ”je. Malo je manje interesovanje, ali se svakako preporuÄuje, naroÄito za decu koja su u riziku, koja imaju srÄane mane, dijabetes, pluÄna obolenja, dijabetes, svakako se preporuÄuje Fajzerova vakcina”, navodi dr JovanoviÄ.
Dodaje da ima i drugih repsiratornih virusa i variÄela. Ona se povremeno jave, ali je lakÅ”a kliniÄka slika.
“Svakako se dete treba testirati da bi se znalo o Äemu se radi”, istiÄe dr JovanoviÄ.
RTS