RegionVesti

Tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida krenuli iz Visokog ka Potočarima

Kamion s tabutima 50 žrtava genocida počinjenog na području Srebrenice u ljeto 1995. godine, a koje će 11. jula ove godine biti ukopane u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, ispraćen je jutros iz prostorija Javnog komunalnog preduzeća Gradska groblja Visoko.

Prije polaska, porodice žrtava i građani Visokog, učenjem dova i polaganjem cvijeća na kamion, odali su počast i ispratili posmrtne ostatke žrtava genocida iz 1995. godine, kada su jedinice tadašnje VRS pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, u masovnim ubistvima na više lokacija na području Srebrenice, ubile više od osam hiljada Bošnjaka.

Članovi porodica i građani sa suzama u očima, noseći ruže u rukama, ispratili su kamion sa tabutima žrtava najvećeg masovnog stradanja na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata.

Nermin Ibrahimović iz Visokog je ispratio posmrtne ostatke oca Nesiba.

“U trenutku smrti imao je 37 godina. Njegovi posmrtni ostaci su pronađeni u okolini Potočara. Krenuo je s kolonom preko šume te 1995. ali se zbog zdravstvenih problema vratio u Potočare. Odvojen je od ostatka civila”, ispričao je Ibrahimović.

Nermin je s majkom i bratom 1993. humanitarnim konvojem napustio Srebrenicu.

Smatra da svaka žrtva zaslužuje da se pronađe i da bude dostojanstveno ukopana.

“Konačno ćemo moći da kažemo da znamo gdje je njegov mezar, da dođemo i posjetimo ga. Apelujem na sve koji imaju informacije da odaju gdje se nalaze nestali i da nađu svoj smiraj i da krenemo dalje. Ako kolektivno šutite, kolektivno ste odgovorni. Da krenemo putem ozdravljenja, jer mi ne možemo ozdraviti, mi smo svi tužni, isfrustrirani tragajući za našim najmilijim i bolujemo u duši”, poručio je Nermin.

Na ispraćaju žrtava genocida u Srebrenici bio je i Ahmed Omanović iz Visokog.

“Allah nas upozorava, ko ubije jednog čovjeka, kao da je ubio cijelo čovječanstvo. Ne ubijaj nikoga, svakoga pomiluj, poljubi, pozdravi i produži”, rekao je Omanović.

Na ispraćaju je svake godine i Jasmina Kadrić (73) iz Visokog.

“Radim u Njemačkoj, ali svake godine dođem na ovaj ispraćaj. U Njemačkoj imam mnogo poznanika koji su iz Srebrenice. Znam jednu nanu kojoj su ubijena tri sina. Želim ovako odati počast žrtavama. Još nikada nisam bila u Srebrenici, ne bih mogla izdržati. Da se ovo nikada i nikome ne ponovi”, kazala je Kadrić.

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, kazala je da su danas iz Visokog ispratili posmrtne ostatke 50 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine na području Srebrenice.

“Planirano je zaustavljanje u Ilijašu, u Vogošći i ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu. Odmah nakon toga će biti kratko zaustavljanje ispred Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva, zatim kod pijace Markale u 12.20 sati. Imamo malu izmjenu, jer će se ova tužna kolona zaustaviti i ispred Vijećnice”, pojasnila je Fazlić.

Kako je kazala, dolazak u Potočare je planiran u 16.30 sati.

Anadolu Agency

Podeli