DruštvoVesti

Loša vest za čovečanstvo! Emisija ugljen – dioksida počela ponovo da RASTE ove godine, raste zabrinutost za budućnost planete

Globalne emisije ugljen-dioksida (CO2) iz energetskih postrojenja ove godine se ponovo povećavaju za gotovo 5,0 odsto, što sugeriše da bi ekonomski oporavak od kovida-19 mogao da bude “sve, samo ne održiv” za klimu, saopštila je danas Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

U Globalnom izveštaju o energetici 2021, IEA predviđa da će se emisije CO2 ove godine povećati na 33 milijarde tona, što je za 1,5 milijardi tona više u odnosu na nivo iz 2020. godine i najveći pojedinačni rast u poslednjih više od 10 godina, prenosi Rojters.

Ovo je dramatično upozorenje da je ekonomski oporavak od korona krize trenutno sve samo ne održiv za našu klimu“, kaže izvršni direktor IEA Fatih Birol.

Ovogodišnji rast emisije će verovatno biti vođen ponovnim porastom upotrebe uglja u elektroenergetskom sektoru, za koji se u izveštaju procenjuje da će biti posebno jak u Aziji, dodao je Birol.

Ovo upozorenje bi trebalo da izvrši pritisak na vlade da dejstvuju u pogledu klimatskih promena. Američki predsednik Džo Bajden održaće ove nedelje virtuelni samit sa nekoliko desetina svetskih lidera o ovom pitanju uoči globalnih pregovora u Škotskoj kasnije ove godine.

Prošle godine, kada je potrošnja energije opala zbog pandemije kovid-19, emisije CO2 iz energetskog sektora pale su za 5,8 procenata, na 31,5 milijardi tona, nakon što su 2019. godine dostigle vrhunac s količinom od 33,4 milijarde tona.

U godišnjem izveštaju IEA analizirani su najnoviji podaci iz zemalja širom sveta, trendovi ekonomskog rasta i novi energetski projekti koji treba da budu priključeni na elektromrežu.

Globalna potražnja za energijom trebalo bi da se poveća za 4,6 posto u tekućoj godini, predvođena ekonomijama u razvoju, što je iznad nivoa iz 2019, navodi se u dokumentu.

Tražnja za svim fosilnim gorivima je na putu da poraste ove godine, pri čemu će potražnja za ugljem i gasom skočiti iznad nivoa iz 2019.

Očekivano povećanje upotrebe energije iz uglja smanjuje onu iz obnovljivih izvora za skoro 60 posto, uprkos ubrzanju rasta tražnje za solarnom, vetro i hidroenergijom. Više od 80 procenata predviđenog rasta potražnje za ugljem 2021. godine biće generisano iz Azije, pri čemu će prednjačiti Kina.

Upotreba uglja u Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji takođe je na putu da se poveća, ali će ostati znatno ispod nivoa pre krize, saopštila je IEA.

Tanjug

Zagadjenje vazduha u SmederevuFOTO: NENAD PAVLOVIĆ / RAS SRBIJA

Podeli