Društvo

Omerović: Pravda mora stići počinioce zločina

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Skupštine Srbije Meho Omerović izjavio je da pravda “mora stići” sve koji su učestvovali u zločinu u Štrpcima, kao i odgovorne za zataškavanje i opstrukciju istrage.

Omerović je u saopštenju istakao da se zločin u Štrpcima nikada ne sme zaboraviti i zastariti, navodeći da se Srbija mora odreći pogubne i zločinačke politike koja je “ubijala sopstvene građane”.

“Zločin koji se desio u Štrpcima pre 24 godine još je jedna od najcrnjih mrlja u istoriji Srbije, jer su ubijeni njeni državljani”, naveo je Omerović u saopštenju.

On je ocenio kao tragično “što su po dokazima sa suđenja nalogodavci, organizatori, oni koji su logistički sve pripremali i učestvovali bili predstavnici tadašnje države, policije i železnice”. ”Danas nam je svima u regionu potrebno mnogo više iskrenosti, razumevanja, poštovanja, uvažavanja tuđih žrtava.

’’Samo tako možemo doprineti uspostavljanju toliko željene stabilnosti i mira u regionu”, rekao je Omerović.

Zločin čeka presude

Danas se, inače, navršavaju 24 godine od zločina u Štrpcima, u kome su pripadnici Vojske Republike Srpske ubili 20 civila nesrpske nacionalnosti koje su prethodno izveli iz voza na relaciji Beograd-Bar.

Za zločin u Štrpcima 2002. godine pravosnažno je na 15 godina zatvora osuđen Nebojša Ranisavljević pred Višim sudom u Bijelom Polju.

Saradnjom tužilaštava za ratne zločine Srbije i Bosne i Hercegovine krajem 2014. godine srbijanska policija uhapsila je pet osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin u Štrpcima.

Na području Bosne i Hercegovine uhapšeno je deset osumnjičenih. U Srbiji, među uhapšenima za ratni zločin u Štrpcima, nalazi se i Gojko Lukić brat haškog osuđenika Milana Lukića.

Za zločin u Štrpcima pred sudom Bosne i Hercegovine u toku je suđenje deseterici optuženih, među kojima su komandant Višegradske brigade Luka Dragičević i  komandant Interventne čete u Višegradskoj brigade Boban Inđić.

Bez statusa civilnih žrtava rata

U Srbiji suđenje za slučaj otmice i ubistva u Štrpcima još nije počelo, a članovi porodica žrtava nisu dobili status civilnih žrtava rata.

Kako se navodi u optužnici, od 20 otetih 18 je bilo bošnjačke nacionalnosti, uglavnom s područja Sandžaka, državljana tadašnje SR Jugoslavije, odnosno Srbije i Crne Gore, jedna osoba bila je hrvatske nacionalnosti i jedna osoba arapskog porekla.

Senada Kalić

Podeli