Društvo

Podrška interkulturalnom obrazovanju

Regionalni forum organizovao je još jedno zasedanje na temu „Interkulturalno obrazovanje u regionu i Srbiji“, kojem su prisustvovali predstavnici šest opština regiona, izabrani politički predstavnici i predstavnici političkih partija, civilnog društva i medija.

Igor Novaković iz Saveta za inkluzivno upravljanje rekao je da današnja tema predstavlja razmatranje novog modela, koji unapređuje postojeći model multikulturalnog obrazovanja i omogućava da se pripadnici većinskog naroda uključe u sistem obrazovanja koji je do sada bio fokusiran uglavnom na nacionalne manjine.

“S tim novim sistemom bi trebalo, bar teoretski, da se postigne veća kohezivnost društva i unapređenje celokupnog sistema obrazovanja na teritoriji Srbije. Koriste se i benefiti, koji su veoma dobri za ovaj region i celu Srbiju, da bi se u sledećih 20 ili 30 godina prevazišle trenutne mane. Mi danas raspravljamo o tome u kojoj meri je ovaj sistem primenjiv”, naveo je Novaković.

Direktor Centra za stručno usavršavanje i promociju nauke u Novom Pazaru Hajrudin Hajrović ocenio je da se radi o temi veoma bitnoj za ovaj kraj.

“U kontekstu vremena i situacije u kojoj živimo, ovo je veoma koristan razgovor sa ciljem da se uspostavi dobra komunikacija na temu multikulturalnosti i interkulturalnosti. Očuvanje civilizacijskih vrednosti, međusobna tolerancija i uvažavanje nisu samo nužnost, već i obeveza. Mi smo multikulturalna sredina gde paralelno egzistiraju razni kulturni obrasci. Gradska uprava podržava razgovor na ovu temu i preferira interkulturalnost kao mehanizam unapređenja života, stvaranja boljeg standarda i integracije u međunarodnu zajednicu. To je put ka izlasku iz krize i ekonomskom razvoju naše zemlje”, zaključio je Hajrović.

Direktorka Kulturnog centra Damad Zibija Šarenkapić rekla je da ova tema predstavlja osnovu za reformu obrazovanja.

“Sistem obrazovanja zasnovan je na interkulturalnoj razmeni i omogućava integrativne procese u zemlji u kojoj ima više desetina etnički manjinskih zajednica. Sve te zajednice zainteresovane su da žive, rade i obrazuju se u kvalitetnim uslovima”, dodala je Šarenkapić.

Potpredsednik Bošnjačkog nacionalnog saveta Esad Džudžo naglasio je da koncept interkulturalnog obrazovanja naročito odgovara manjinama.

“Rekao bih da to posebno odgovara sandžačkim Bošnjacima, s obzirom da se oni tek u procesu implementacije nastave na svom maternjem, bosanskom jeziku. U tom smislu je veoma važno da se Regionalni forum bavi tim pitanjem, sa obzirom da je uvođenje nastave na bosanskom jeziku u Sandžaku izaziva već duže vrijeme jednu konstruktivnu debatu i diskusiju i ovo smatram kao prilog upravo toj jednoj debati”, kazao je Džudžo.

A. Ademović

Podeli