Društvo

Napravljen veliki pomak u operaciji karcinoma dojke

Nova tehnologija danas omogućava lakšu operaciju karcinoma dojke. Ona funkcioniše kao marker koji ljekarima omogućava lakšu operaciju tumora i njegovih djelića koji inače ne bi mogli da se vide ni osjete. Trenutna vjerovatnoća je visokih 25 posto da će žene koje su bile na operaciji tumora dojke zbog djelića koje hirurzi nisu uspjeli da vide i odstrane morati ponovo na operaciju. Međutim, kod pacijenata koji su dobili Magseed implantant samo šest posto njih je išlo na drugu operaciju.

Stresno za pacijente

To je neprijatno i stresno za pacijenta jer se žica lako može otkačiti ili pomjeriti čak do nekoliko centimetara prije nego što operacija počne.

Znači da postoji velika vjerovatnoća da će tumorsko tkivo zaostati i da će biti potrebna još jedna operacija kako bi ga hirurzi u potpunosti odstranili. Stručnjaci tvrde da se Magseed uopšte ne pomjera. Doktor James Harvey, hirurg iz University Hospital of South Manchester NHS Foundation Trust, među vodećim je britanskim stručnjacima koji su provodili kliničko ispitivanje na 1.000 žena kako bi uporedili rezultate čelične žice i Magseed implantata.

“Žica može da bude neprijatno iskustvo za pacijente, a iz perspektive hirurga nije neuobičajeno da se ona pomjeri ili otkači. To znači da tokom godine imamo nekoliko operacija za koje se kasnije ispostavi da nismo izvadili kvržicu u uzorku koji smo odstranili, a to je užasno za pacijente. Magseed definitivno omogućava preciznost, a hirurg može da bude siguran da je na pravom mjestu. Sve je manje stresno za pacijenta, ali i za stručni tim koji operiše”, objasnio je doktor Harvey.

Tehnika bi trebalo da zamijeni onu koja je u upotrebi još od 1970. godine, a podrazumijeva ugradnju čelične žice koja se pričvrsti za tumor na početku operacije.

image

Rak dojke je najčešća zloćudna bolest žena u razvijenom svijetu iako, vrlo rijetko, od raka dojke mogu oboljeti i muškarci. Manifestira se pojavom nove tvorbe u području dojke. Tumorske stanice se mogu odvojiti od tumora u dojci te putem krvi ili limfe dospjeti do udaljenih dijelova tijela, gdje se zaustave i počinju daljnji rast i razmnožavanje, odnosno stvaraju novi tumor. Tada govorimo o nastanku presadnica ili metastaza, odnosno o metastatskom raku dojke. Najčešća sijela metastaza raka dojke su jetra, pluća, kosti, mozak te limfni čvorovi.

Skoro polovina žena koje obole od raka dojke razvije metastatsku bolest. Također, rak dojke je visoko zastupljen među uzrocima smrti kod žena. To je postao javnozdravstveni problem i veliki se napori ulažu kako u ranom otkrivanju te bolesti, tako i u njenom liječenju. Dojka je žlijezda koja se nalazi na zidu prsnog koša. Osim od žljezdanog tkiva, građena je od promjenjive količine masnog i vezivnog tkiva. Osnova od vezivnog tkiva odgovorna je za položaj dojke i ujedno određuje njen oblik. Težina joj je 20-300 grama. Na bradavici završavaju odvodni kanali žlijezde dojke.

Limfni čvorovi

U pubertetu se kod djevojčica počinju razvijati mliječne žlijezde i tokom reproduktivne dobi žene one čine veći dio tkiva dojke. Kako se s dobi smanjuje sposobnost žene da rađa, a time i da doji, smanjuje se i udio žljezdanog tkiva u dojkama i ono biva zamijenjeno masnim tkivom. Bogata mreža limfnih žila dojke odvodi limfu prvenstveno prema limfnim čvorovima u pazuhu. To je razlog zbog čega se rak dojke najčešće proširi prvo u limfne čvorove u području pazuha.
Oslobođenje/GG

Podeli