Godišnjica genocida u Srebrenici
Na 18. godišnjicu genocida u Srebrenici, u Memorijalnom centru u Potočarima ukopano je još 409 identifikovanih žrtava.
Prema optužnicama Haškog tribunala, vojnici pod komandom Ratka Mladića ubili su u Srebrenici preko 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka.
Nakon današnje dženaze, uz prethodno pokopanih 5.657 žrtava, Memorijalni centar u Potočarima biće “večna kuća” za ukupno 6.066 identifikovanih srebreničkih žrtava, podsećaju bosansko-hercegovački mediji. U najmanji kabur u Potočarima spušten je i tabut s posmrtnim ostacima bebe Muhić, koja je najmlađa ukopana žrtva.
Reis ul ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović naglasio je da se zločin počinjen pre 18 godina “ne sme zaboraviti”.
“Stoga je pred svima u BiH samo jedan put: onaj kajanja, praštanja, susretanja i suživota koji može nastati upravo iz tragedije Srebrenice”, poručio je reis Kavazović.
Dženazi je prethodila komemoracija kojom je obeleženo 18. godina od zločina. Prisustvovali su joj predsedavajući i član Predsedništva BiH Željko Komsić i Bakir Izetbegović, visoki predstavnik međunarodne zajendice u BiH Valentin Incko, američki ambasador u BiH Patrik Mun, brojni bosansko-hercegovački zvaničnici, gosti iz inostranstva i građani.
Dženazi 409 žrtava u Potočarima prisustvovalo je i oko 6.000 učesnika ‘’Marša mira Nezuk- Srebrenica 2013’’.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović rekao je da je suočavanje s punom istinom neophodno za napredak i stabilizaciju jugoistočne Evrope
“Pitamo se svih ovih 18 godina kome su oni i šta su mogli biti krivi. Riječi su nedovoljne da opišu zločine. Normalnom ljudskom biću neshvatljiva je mržnja koja je rezultirala višednevnim, sistematskim pokoljem više od 8.000 nevinih ljudi samo zato što su bili Bošnjaci, što su branili svoju avliju i kuću u kojoj su rođeni. Pucnji ubica iz srbijanske specijalne državne jedinice ‘Škorpioni’ u izgladnjela tijela srebreničkih dječaka bili su pucnji u srce savremene civilizacije i globalnog poretka koje su u tzv. zaštićenoj zoni predstavljali ‘plavi šljemovi’ holandskog bataljona Ujedinjenih naroda (UN). Vjerovatno se još samo u nacističkim logorima Hitlerove Njemačke nevinost i bespomoćnost žrtava tako vidljivo suočila s hladnom i nemilosrdnom mržnjom zločinaca, a i sa sramnom ravnodušnošću moćnih vladara svijeta. Oni koji su tragediju Srebrenice, ali i cijele Bosne i Hercegovine mogli spriječiti, ali nisu i pali su na ispitu historije. Srebrenica će zbog toga zauvijek ostati tamna mrlja na obrazu najodgovornijih faktora međunarodne zajednice”, kazao je Izetbegović.
On je u nastavku govorio i o onima koji su direktno počinili genocid u Srebrenici.
“Zaklinjemo se ovdje, svake godine iznova, ovaj put u ramazanu, žrtve Srebrenice nikada nećemo zaboraviti, niti ćemo dozvoliti da laži prekriju istinu o najtežem stradanju u istoriji našeg naroda. Zločinci moraju čuti jasnu poruku – nikada ih nećemo prestati goniti, ratni zločin ne zastarjeva”, rekao je Izetbegović.
Evropski parlamentarac Jelko Kacin poručio je danas da taj događaj mora biti ugrađen u kolektivnoj svesti kako se ništa slično nikad ne bi ponovilo, ali da ne treba trovati mlade ljude raspravama o prošlosti, već uspostaviti pomirenje i stabilnost radi svetlije budućnosti regiona.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton odala je danas poštu srebreničkim žrtvama, poručivši da nema tih reči koje mogu ublažiti bol njihovih porodica, ali da međunarodna zajednica može da pokaže poštovanje prema njihovom gubitku, ne dozvoli poricanje genocida i na konkretan način podrži pravdu.
Iz Skupštine Srbije dnas je saopšteno da Nаrodnа skupštinа Srbije izrаžаvа duboki pijetet premа nevinim žrtvаmа bošnjаčke nаcionаlnosti i sаosećаnje njihovim porodicаmа povodom godišnjice njihovog strаdаnjа u Srebrenici. Skupštinа Srbije, nаvodi se u sаopštenju “izrаžаvа nаdu dа će svi nаrodi u BiH, kаo i drugim držаvаmа bivše Jugoslаvije, nаstаviti proces pomirenjа i jаčаnjа uslovа zа zаjednički život zаsnovаn nа rаvnoprаvnosti nаcijа i punom poštovаnju ljudskih i mаnjinskih prаvа i slobodа, dа učinjeni zločini više nikаdа ne bi bili ponovljeni”.
U znak sećanja na žrtve zločina u Srebrenici, u Federaciji BiH je 11. jul proglasen Danom žalosti. I evropske zemlje obeležavaju 11. jul kao Dan sećanja na genocid, u skladu s odlukom Evropskog parlamenta.