Zanatlijama zajam bez vraćanja
Novi program države za podsticaj zanatstva i preduzetništva. Fond od 100 miliona dinara za bespovratnu pomoć
ZANATLIJE i mala preduzeća u Srbiji od aprila će moći da računaju na finansijsku pomoć države. Ministarstvo finansija i privrede je formiralo fond od 100 miliona dinara za bespovratnu pomoć vlasnicima zanatskih radnji i malih firmi koji reše da ulažu u opremu i alat. Država će dotirati četvrtinu investicije, najviše do 25.000 evra, sam preduzetnik će morati da obezbedi pet odsto sredstava, a ostatak će moći da pozajmi od banke uz ručnu zalogu.
Ovo je dogovoreno u sredu na sastanku ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića sa preduzetnicima. Osmišljeno je još pet mera na kojima će se raditi kako bi se poboljšali uslovi poslovanja ovog sektora privrede.
– Ukoliko bude veća tražnja, obezbedićemo još sredstava za Fond – rekao je ministar Dinkić. – Pomoći ćemo u relaksaciji uslova refinansiranja postojećih subvencionisanja kredita kod komercijalnih banaka kao i kredita Fonda za razvoj. Neki kratkoročni krediti treba da postanu dugoročni. Napravićemo dugoročnu strategiju izvoza i supstituciju uvoza. Napravićemo analizu šta se najaviše uvozi, a šta možemo sami da proizvodimo. Olakšaćemo uslove za plaćanje paušalnog poreza. Ovog proleća ćemo cenzus za plaćanje paušalnog poreza sa tri povećati na šest miliona dinara.
Zanatlije su se ministru požalile na problem nelojalne konkurencije. Program suzbijanja “crnog” tržišta treba da osmisli direktor Poreske uprave Ivan Simič. Do kraja ove godine će se doneti i zakon o zanatstvu. Iz ugla preduzetnika najvažnije je da se najavljene mere i primene.
– Najvažnije da se mere primene kao što su i zamišljene – kaže Ljiljana Stanojević, vlasnik preduzeća “Stanojević”. – Način poreske politike je dobro zamišljen. Ono što me interesuje je naplata starih potraživanja. Ja godinama imam sudske presude, ali ne mogu da naplatim potraživanje. Sa bankama je problem što su rigidne i imaju visoke kamate.
izvor: novosti