Društvo

Nepostojeći pešački prelaz

Postavljanje zaštitne saobraćajne ograde pored škole „Bratstvo“ dovelo je u pitanje postojanje pešačkog prelaza na semaforu kod autobuske stanice. I dok nadležni ili ne znaju kako je do toga došlo, ili tvrde da je prelaz pogrešno obeležen, život teče svojim tokom uprkos ogradama.

Saobraćajnom inženjeru Enveru Ćoroviću, iz projektantske kuće poznate kao Zavod za urbanizam, zakazali smo susret na spornom pešačkom prelazu. Pridružujući se svima onima koji ovih dana prave saobraćajni prekršaj i mi prelazimo ulicu na ovom mestu.

„Ovde se desilo jedne godine da je Saobraćajna služba greškom nacrtala pešački prelaz koji se sada jedva vidi. Ovde po projektu ne postoji pešački prelaz“, kaže Čorović.

Ćorović hvali ideju o postavljanju zaštitnih ograda i čudi se ko želi da od toga napravi lošu priču. Dok razgovaramo „nepostojećim pešačkim prelazom“ prolaze pešaci stiskajući se uz ogradu da izbegnu vozila.

U pokušaju da saznamo čija je ideja da se zatvori pešački prelaz nismo uspeli. Od Direkcije za uređenje grada, pa do Saobraćajne službe Gradske uprave, niko ne zna za projekat kojim je to regulisano. Od Envera Ćorovića saznajemo da je po prvom projektu za ovu raskrsnicu, a radio ga je Institut „Mihajlo Pupin“, izostavljen pešački prelaz sa strane semafora prema centru grada.

Pešaci postupaju onako kako su godinama navikli, ali i prema potrebama. Sa druge strane je dečiji vrtić, novo igralište „Nivea“ i put prema školi „Bratstvo“. Tu je i nova zaštitna ograda čije postavljanje svi pozdravljaju. Pešački prelaz je, međutim, proglašen greškom, a da život o tome niko nije obavestio.

D.J.

Podeli