Vesti

Zukorlić diže tenzije u Sandžaku zbog propale akreditacije univerziteta

Bivši muftija, a sada narodni poslanik Muamer Zukorlić teško je primio odluku Nacionalnog saveta za obrazovanje koji je nedavno odbio da akredituje njegov Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru. Zbog te, kako je okarakterisao, agresije Zukorlić je odmah sazvao Sveopšti sabor Islamske zajednice, ispostavio uslove Beogradu i zapretio pobunom. Dnenvi list Blic donosi priču na ovu temu, ističući da je to matrica po kojoj je Muamer Zukorlić svih prethodnih deset godina kao politički faktor opstajao u Novom Pazaru, mada se formalno nije bavio politikom.

Blic navodi da je Zukorićev  univerzitet   bez problema redovno upisivao studente, delio diplome i doktorate, iako poslednjih osam godina nije imao akreditaciju. Država mu nikad nije stajala na putu.
Odluku Nacionalnog saveta za obrazovanje, koji je uočio niz propusta u radu Univerziteta, doživeo je kao atak na njega, pogotovo što mu je zaključkom Vlade bio privremeno odobren rad.

“Tražimo od premijera i drugih nadležnih organa da se sa Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru hitno skinu sve nezakonite stege. Atak na ovaj univerzitet znači udar na jedan od najvažnijih stubova mira i stabilnosti u ovom delu zemlje i regije”, stoji u deklaraciji koju je usvojio Sveopšti sabor.
Šta bivši muftija ovakvim nasrtajima na državu i njene institucije pokušava da postigne i da li je u stanju da zaista podigne pobunu u Sandžaku?

Njegov politički protivnik i lider SDPS-a Rasim Ljajić kaže za “Blic” da sve ovo što radi Zukorlić ima veze samo sa jednom stvari – da se njegovom univerzitetu izda akreditacija.

– Svi mi u Sandžaku smo podržali otvaranje tog univerziteta, koji je trebalo da bude vakufski. Trebalo je da omogući studentima koji ne mogu da se školuju u Beogradu i Sarajevu, da to čine u Novom Pazaru po povoljnim cenama. Zukorlić je od toga napravio biznis i sada podiže tenzije jer je taj biznis ugrožen. Umesto da ispuni uslove za akreditaciju, celu stvar politizuje i koristi pretnju kao ucenjivački potencijal – navodi Ljajić.

On, međutim, dodaje da Zukorlić ima malu političku snagu i da samo verbalno može da podiže temperaturu dok ne dobije ono što želi.

– Do sada su vlasti u Beogradu padale pod njegovim pritiskom, a sve zarad mira u Sandžaku – kaže predsednik SDPS.

Aktivistkinja NVO Aida Ćorović, koja je optužila Zukorlića za “vandalizam i silovanje Novog Pazara”, navodi da bi bivši muftija morao “debelo da plati da bi nekog naterao da izađe na ulice”, ne računajući one koje upošljava i njihove porodice.

– I na Sveopštom saboru nisu samo muslimani. Taj sabor nije ništa drugo nego skup njegovih uposlenika i njegova mala firma. Sve ovo što radi Zukorlić je za unutrašnju upotrebu, jer on je partner sa premijerom i vlastima u Beogradu. To je dobar igrokaz i dramska priča, ali od nje nema ništa – navela je ona.

Ćorovićeva je u otvorenom pismu koji je uputila premijeru Aleksandru Vučića pre dva dana upozorila da u centru Novog Pazara niče Vavilonska kula koju podiže poslanik Zukorlić. Kako je navela, on je zaposeo zgradu i pretvorio je u Fakultet za islamske studije, iako je ona pre nekoliko godina sudski vraćena zakonskom vlasniku. I ne samo da je zaposeo, već je, kako je rekla, bespravno i širi.

Kako je navela, bivši muftija uzurpirao je i Novopazarsku banju, jedini aktivni hamam u Srbiji, koje ima status kulturnog dobra, srušio kupolu, a onda na tom mestu počeo da pravi “luksuzni spa centar”.

Sve ovo potvrđuje i politikolog Andrijana Maksimović, koja predaje na državnom univerzitetu u Novom Pazaru. Ona navodi da Zukorlić bespravno sprovodi svoju volju u tom gradu, a za poslednje njegove poteze kaže da su upućeni zvaničnom Beogradu.

– On još traži svoje mesto u Beogradu. Ovde je politički, a i religiozno “mrtav”. Ponovo pokušava da izgradi svoj identitet. U Novom Pazaru je sve mirno, ali ipak se dižu tenzije. A Sandžak je ranjiv. Postoje ljudi koji ne vole da se neko igra sa njihovim osećanjima – kaže za “Blic” Maksimovićeva.

Ona dodaje da po svemu viđenom njegov univerzitet ne zaslužuje akreditaciju i da tamo idu studenti koji ne žele da uče.- Mnogi upišu državni univerzitet, pa prelaze na njegov jer je dovoljno da se plati. Čula sam da je za 10 godina Internacionalni univerzitet iznedrio čak 110 doktora nauka – navodi Maksimovićeva, a između ostalog piše Blic.

Blic

Podeli