Zukorlićeva “VOJSKA” plaši po Sandžaku
Marš u zelenim uniformama obučenih Bošnjaka centrom Novog Pazara uzbunio je Srbiju, ali će o tome ima li elemenata nekog krivičnog dela morati da se izjasni tužilaštvo.
Njihova odeća mnoge je asocirala na muslimansku miliciju, koju je tokom Drugog svetskog rata formirao Aćif-efendija, ratni gradonačelnik Novog Pazara. A upravo ta formacija dovodi se u vezu sa zločinima počinjenim nad Srbima u Sandžaku od 1941. do 1944. godine.
Pomenuta povorka u četvrtak je upravo išla do mesta na kojem je Aćif-efendija streljan 1944. godine kako bi mu tamo odala poštu.
I mada je sve prošlo bez incidenata, ostaje utisak da je sve to urađeno s namerom i svesno kako bi se podigle tenzije kako među Srbima, tako i među sandžačkim Bošnjacima koji ne podržavaju Zukorlićevu opciju.
– Muamer Zukorlić je obukao uniforme tim mladićima i izveo ih na ulicu da napravi predstavu i pošalje poruku državi sa kojom uspešno koketira – kaže novopazarski gradonačelnik Meho Mahmutović.
I potpredsednik Vlade Srbije i lider SDP Rasim Ljajić ocenjuje da je ovom militarizacijom Zukorlić “zloupotrebio decu, jer nema službe koja ih sada neće oceniti kao potencijalnu bezbednosnu pretnju”.
– Uništio im je svaku perspektivu, naštetio je regionu, jer posle ovakvih slika u srcu Evrope, u trenutku kada raste strah od islamskog radikalizma, ni NATO neće moći da natera potencijalne investitore da ulažu u Sandžak – kaže Ljajić.
On dodaje i da je ovaj Zukorlićev potez usledio nakon što je propao na izborima, pa na svaki način pokušava da dokaže kako ipak ima načina da napravi probleme vlastima u Beogradu.
– Ali on to čini samo iz sopstvene koristi, jer tako pokušava da izbori neke ustupke. Nažalost, sve vlade od 2000. godine do danas činile su mu ustupke, jer im je on pretio nekom imaginarnom podrškom koju ima u Sandžaku – kaže Ljajić.
Direktor medrese brani muftiju
Rešad Plojović, direktor “Gazi Isa-beg” medrese u Novom Pazaru, međutim, kaže za „Blic“ da uniforme imaju i izviđači, vatrogasci i odžačari, a da je ovo “posebna odeća, koja je utemeljena na bošnjačkoj kulturi i tradiciji”. Fes je deo nošnje koji je bio prisutan i kod drugih nacionalnih zajednica, pa ga je nosio, na primer, i Vuk Karadžić, objasnio je Plojović, odbacujući bilo kakvo povezivanje ovog događaja sa islamskim radikalizmom.
Izvor: Blic