Društvo

Mladi o govoru mržnje

Učenici novopazarskih srednjih škola imali su priliku da saznaju šta sve može biti govor mržnje. Radionicu o toj temi organizovala je Udruženje građana Monitor uz podršku Američke ambasade. Radionica je održana u Kancelariji za mlade.

Jedan od ciljeva radionice je osposobljavanje polaznika za izgradnju sopstvenih kapaciteta za ostvarivanje prava na slobodu izražavanja. Tridesetak srednjoškolaca imalo je priliku da saznaju šta sve može predstavljati govor mržnje u elektronskim medijima, ali i koji termini spadaju u ekstremizam.

“Govor mržnje je zastupljen na Instagramu, Twitter i Facebook-u. Mnogi ovu temu pogrešno shvataju. Ona zapravo samo predstavlja raznolikost, a raznolikost ne treba da se mrzi, već prihvata”, rekla je srednjoškolka, Anisa Hasanović.

Mladi će kroz brojne aktivnosti i radionice moći da se upoznaju sa posledicama zloupotrebe interneta, govora mržnje na socijalnim mrežama i diskriminaciji. Iz Kancelarije za mlade su dodali da su srednjoškolci pokazali veliko interesovanje za ovu radionicu.

“Često pominjemo virtuelni svet, ali je jako bitno da kažemo da je virtuelno postalo stvarno i da sve ono što prenosimo preko komentara i elektronskim medijima u stvari jeste jedna naša stvarnost koja nažalost mnogo puta dovodi do samoubistva ili ubistva”, rekla je ispred Kancelarije za mlade, Aleksandra Majstorović.

Krajnji efekat ovog projekta je da se smanji nivo diskriminatorskih stavova, predrasuda i da se poveća stepen tolerancije i svesti o posledicama govora mržnje.

N. H.

Podeli