Erdogan novi predsednik Turske
Prema prvim rezultatima turskih predsjedničkih izbora, premijer Recep Tayyip Erdogan osvojio je više od 52 posto glasova.
Prema prvim i preliminarnim, neslužbenim rezultatima, koje je objavila državna turska agencija Anadolija, premijer Turske i kandidat na prvim neposrednim predsjedničkim izborima u historiji te zemlje Recep Tayyip Erdogan ostvario je uvjerljivu pobjedu.
Uzevši u obzir do sada prikupljene rezultate, osvojio je blizu 52 posto glasova birača koji su izašli na izbore, što će mu omogućiti da preuzme predsjedničku funkciju već u prvom izbornom krugu.
Erdogan je nakon održavanja izbora izjavio da je turski narod danas izrazio svoju volju i izabrao čelnika zemlje.
“Nadam se da će uskoro biti prebrojani svi glasovi kako bi saznali konačne rezultate. Turski narod je, nakon putovanja koje je počelo 5. jula, danas kazao šta misli. Do sada imamo prebrojanih 97 posto glasova. Nakon što budu prebrojani svi glasovi onda ćemo podijeliti radost sa građanima”, rekao je Erdogan.Naglasio je da će on i dalje činiti velike napore i provoditi reforme kako bi Turska postala još bogatija i naprednija zemlja.
“Nastavit ćemo i dalje raditi za narod i služiti građanima. Nastavit ćemo reforme kako bi dodatno ojačali demokratske standarde u zemlji”, kazao je Erdogan.
Ekmeledin Ihsanoglu čestitao je premijeru Redžepu Tajipu Erdoganu na izbornoj pobedi, na koju ukazuju preliminarni rezultati glasova.
“Čestitam gospodinu premijeru i želim mu uspjeh”, izjavio je Ihsanoglu u kratkoj izjavi za novinare u Istanbulu.
Prema posljednjim informacijama Centralne izborne komisije Republike Turske, danas je glasalo više od 75 posto registriranih birača, javlja Anadolija.
Zajednički kandidat opozicije Ekmeleddin Ihsanoglu osvojio je blizu 38 posto glasova, dok je trećeg kandidata u utrci za šefa države Selahattina Demirtasa podržalo više od 9 posto glasova birača.
Danas su u Republici Turskoj održani prvi direktni predsjednički izbori u historiji te zemlje na kojima je između tri kandidata biralo 52.894.115 registriranih birača na 165.108 biračkih mjesta.
Biračka mjesta otvorena su jutros u 07:00 sati, a zatvorena u 16:00 po srednjoevropskom vremenu, s izuzecima na biračkim mjestima ispred kojih su ostali redovi birača, kojima će komisije na biračkim mjestima omogućiti glasanje.
Birači u dijaspori su proteklih dana završili proces glasanja i kutije s njihovim listićima su avionom transportovane do Ankare, gdje će biti otvorene i prebrojane večeras, zajedno sa svim listićima.
Vrhovna izborna komisija će 11. augusta objaviti prve preliminarne, a 15. augusta prve zvanične rezultate današnjih izbora.
Ukoliko niti jedan kandidat ne osvoji natpolovičnu većinu od važećih glasova, birači će između dva kandidata s najvećim brojem glasova predsjednika birati u drugom krugu 24. augusta. Dijaspora će u drugom krugu glasati od 17. do 20. augusta.
Kandidati za predsjednika Turske Recep Tayyip Erdogan i Ekmeleddin Ihsanoglu iskoristili su svoje biračko pravo i glasali u Istanbulu. Selahattin Demirtas glasao je u Kayapinaru na istoku zemlje.
Turski premijer i kandidat na prvim neposrednim predsjedničkim izborima u historiji te zemlje Recep Tayyip Erdogan obavio je građansku dužnost u istanbulskoj četvrti Uskudar, javio je reporter Anadolu Agency (AA).
Erdogan je u Osnovnu školu Saffet Cebi u Uskudaru došao u pratnji supruge Emine, sina Bilala i kćerki Sumejje i Esre, a dočekalo ga je više stotina pristalica.
Nakon što je pozdravio prisutne u dvorištu škole, turski premijer je obavio glasanje, nakon čega je razgovarao s prisutnima na biralištu.
“Važnost današnjih izbora je ogromna, budući da je riječ o prvim neposrednim izborima za predsjednika u historiji naše zemlje. Građani prvi put neposredno odlučuju o tome ko će biti predsjednik i to smo naglašavali i tokom obraćanja pred izbore”, rekao je Erdogan.
Demirtas: Izbori početak borbe
Dopredsjednik partije HDP Selahattin Demirtas je sa suprugom i dvije kćerke glasao na biračkom mjestu u Kayapinaru na istoku zemlje.
Nakon što je glasao, obratio se i prisutnim novinarima te poželio da izbori budu na sreću i radost nacije i države.
“Ko god da večeras pobijedi, to neće biti kraj borbe za demokratiju. Ako i mi pobijedimo, nećemo staviti tačku na borbu za demokratizaciju i slobode. I drugi ako pobijede, nastavit će tu borbu”, kazao je Demirtas i dodao da su današnji izbori samo njen početak.Ističući da je Turska prošla kroz svojevrsnu krizu u političkom sistemu, Demirtas je kazao da su današnji izbori važan iskorak ka napretku.
Ihsanoglu: Glasanje najvažnija obaveza
Kandidat Ekmeleddin Ihsanoglu je sa suprugom i dva sina glasao na biračkom mjestu u četvrti Yenikoy u Istanbulu, prenosi Anadolija.
Ihsanogluovo glasanje je pratio veliki broj medijskih ekipa, kojima se ispred biračkog mjesta kratko obratio i zahvalio im se za pokazani interes za izbore i poželio da izborni proces u Turskoj protekne u dobroj atmosferi.
“Prije nego što bilo šta kažem, da vas pitam jeste li vi glasali? Ja želim da vi, prije svega, glasate. To je najvažnija obaveza i svi je moramo izvršiti”, kazao je Ihsanoglu prisutnim novinarima.
Naglasivši da neće držati političke govore, jer je to “radio tokom kampanje”, podsjetio je da je sinoć završena predizborna kampanja i da će nakon današnjeg glasanja Turska saznati ime svog novog predsjednika.
Na upit novinara o anketama koje su objavljene, Ihsanoglu je kazao da će najbolja anketa biti provedena danas na biračkim mjestima i tom prilikom izrazio uvjerenost da će izvojevati pobjedu već u prvom krugu izbora.Neposredni izbori
U Turskoj su jutros otvorena birališta na kojima će približno 53 miliona od blizu 76 miliona građana prvi put neposredno birati 12. predsjednika Republike, kojeg je od 1923. do danas birao parlament, javile su agencije.
Na izborima učestvuju tri kandidata, a favoritom se smatra lider vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) i aktuelni premijer Recep Tayyip Erdogan.
France Presse ističe da se očekuje da će Erdogan pobijediti druga dva kandidata – nekadašnjeg čelnika Organizacije islamske konferencije (od 2011. Organizacija islamske saradnje) i zajedničkog predstavnika opozicijskih Narodno-republikanske partije i Partije nacionalnog jedinstva Ekmeleddina Ihsanoglua te kandidata i kopredsjednika prokurdske Narodno-demokratske partije Selahattina Demirtasa, javlja Fena.
Ihsanoglua podržavaju još tri stranke, Demokratska partija ljevice, Nezavisna partija Turske i Demokratska partija.
Da bi pobijedio, jedan od kandidata treba osvojiti apsolutnu većinu glasova, odnosno 50 posto plus jedan glas.
U slučaju da nijedan kandidat ne osvoji većinu, bit će održan drugi krug izbora, zakazan za 24. august.
Poziv Erdogana
Erdogan je ranije pozvao birače da što masovnije izađu na izbore i udare “demokratski šamar” njegovim političkim protivnicima u borbi za predsjedničku funkciju.
Prema najnovijim anketama, očekuje se da dosadašnji premijer pobijedi u prvom krugu protiv glavnih rivala Ekmeleddina Ihsanoglua i kurdskog kandidata Selahattina Demirtasa, navodi AFP.
Očekuje se da bi Erdogan mogao osvojiti 57 posto glasova, Ihsanoglu 34, a Demirtas devet procenata.
Funkcija predsjednika je u Turskoj uglavnom ceremonijalna, mada podrazumijeva neka značajna ovlaštenja, a očekuje se da će Erdogan nastojati da, izmjenom Ustava, proširi ulogu šefa države, ukoliko bude izabran.
Privredni rast
Malobrojni su oni koji ne vjeruju da će Erdogan, koji više od 10 godina ima dominantnu ulogu u turskoj politici, uspjeti potući svog glavnog protivnika, bivšeg šefa Organizacije za islamsku saradnju i akademika Ekmeleddina Ihsanoglua, diplomatu koji se nije mnogo isticao u domaćoj politici, ili pak Selahattina Demirtasa, mladog kurdskog kandidata.
Tokom Erdoganove vlasti, Turska je doživjela period privrednog rasta i pojavu nove poslovne elite, konzervativne i lojalne Erdoganu.
Centralna izborna komisija je prošlog mjeseca odbacila apel glavne opozicijske Republikanske narodne partije (CHP) da bi Erdogan trebao podnijeti ostavku na mjesto premijera da bi mogao voditi predsjedničku kampanju.
Erdogan u tom smislu ukazuje na primjere američkog predsjednika Baracka Obame i njemačke kancelarke Angele Merkel, koji su i dalje obavljali svoje dužnosti dok su vodili predizborne kampanje.
Turski izborni zakoni zabranjuju kandidatima da tokom kampanje drže govore i učestvuju na ceremonijama otvaranja projekata koje finansiraju država i općine, a također ograničavaju upotrebu državnih vozila, podsjeća Reuters.
Iako ima najveće šanse za pobjedu, nije izvjesno da će Erdogan pobijediti u prvom krugu. U tome bi presudnu ulogu mogao imati rezultat trećeg kandidata Selahattina Demirtasa, koga podržava jedna prokurdska partija.
Izvor: Al Jazeera i agencije