Unapređenje informisanja o osobama sa invaliditetom
Na tribini „Osobe sa invaliditetom u medijima“ u Novom Pazaru zaključeno je da je neophodna konstantna edukacija novinara, ali i predstavnika udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom, bolja međusobna komunikacija i specijalizacija novinara za ove teme. Takođe, rečeno je i da je važno da u fokusu medija češće budu primeri dobre prakse i teme o poštovanju, odnosno nepoštovanju prava ovih osoba.
„Mislim da na lokalnom nivou reletivno često i blagovremeno novinari prate sve događaje koji se tiču osoba sa invaliditetom, odnosno udruženja koja ih okupljaju. Postoje i tematske emisije koje se bave njihovim pitanjima. Ali to ne znači da ne treba da radimo na unapređenju informisanja osoba sa invaliditetom i informisanja drugih o njima. U tom smislu, veoma je koristan ovaj razgovor koji smo danas imali“, ocenio je član Gradskog veća Novog Pazara zadužen za socijalna pitanja Fevzija Murić.
Prema njegovim rečima saradnja osoba sa invaliditetom, njihovih roditelja, udruženja i lokalne samouprave sa medijma mora biti bolja, jer samo zajedno se može unaprediti i informisanost i položaj ove zajednice.
„Mislim da građani dobijaju sve više informacija o osobama sa invaliditetom, ali to nije dovoljno. Moramo više znati o tim ljudima sa kojima živimo, o našim članovima porodica, komšijama… Novinari tu mogu mnogo pomoći, i razviti empatiju i solidarnost, a ni u kom slučaju sažaljenje“, kazao je Murić, podsećajući da u ovom slučaju mediji imaju informativnu, ali i edukativnu ulogu.
Tribini su prisustvovali novinari iz više redakcija lokalnih, regionalnih i nacionalnih medija, ali i predstavnici brojnih udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom.
„Ja sam često gost na medijima. Novinari mi daju uvek šansu da kažem ono što mislim. Što se izveštavanja o osobama sa invaliditetom tiče, trebalo bi da bude mnogo više tema, ali lokalni mediji definitivno najviše pažnje poklanjaju tome. Imaju želju i volju da pomognu“, kazao je član Udruženja slepih i slabovidih Denis Šemsović.
Sa njim se slaže i defektolog Mirsada Dibrabnin Ajdinović.
„Ova edukacija je veoma važna. Do sada se niko nije bavio tim pitanjem. Postoje termini koje bi trebalo izbegavati kada su osobe sa invaliditetom u pitanju , na primer – hendikepirane osobe. Mnogo je bolje da se kaže Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, nego Dan invalida. To znači mnogo i utiče na razbijanje stigme i predrasuda. Treba da ih posmatramo kroz njihove kompetencije, sposobnosti koje imaju i da stvaramo uslove za njihovo bolje funkcionisanje. Tu mediji mogu mnogo pomoći“, kazala je ona.
Istog dana održan je i seminar za novinare. Urednica u novinskoj agenciji „Tanjug“ Marija Ivanović govorila je o unapređenju profesionalnih i etičkih satandarda u izveštavanju o osobama sa invaliditetom.
„I samim novinarima potrebna je edukacija da ne bi grešili sa terminima i samim tim pravilno se izražavali. Potrebna je i edukacija i informisanost roditelja. Čuli smo danas da postoje oni koji se i dalje stide. Mediji mogu dati značajan doprinos da se to promeni. Novinari moraju ukazati na sve njihove sposobnosti, prikazati njihove uspehe, ali i probleme sa kojima se susreću na maksimalno profesionalan način. Novinari su uglavnom preokupirani različitim dnevno-političkim i drugim temama, pa je potrebno ukazati im na neke zanimljive priče ili na probleme, koji bi možda zahvaljujući pritisku javnosti mogli biti rešeni“, rekla je Ivanović.
Tribinu i seminar organizovalo je udruženje „Journalistic plan“, a projekta je sufinansiralo Ministarstvo kulture i informisanja.