Categories: VestiZanimljivosti

Vežbe za bolje raspoloženje

FIZIČKA aktivnost je jedan od najvažnijih koraka u poboljšanju i očuvanju zdravlja. Jer, manjak rekreacije i nepravilan način ishrane su, kada se isključi genetika, glavni faktori rizika za nastanak hroničnih bolesti. Redovno vežbanje dokazano smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti, moždanog udara, osteoporoze, dijabetesa, depresije, gojaznosti…

Oni koji su fizički aktivni imaju izraženiji volumen mišića, bolji metabolizam i povećanu energetsku potrošnju. Pojedine studije pokazuju da je posle treninga čak do 72 sata povećana potrošnja energije, što je vrlo značajno kod procesa mršavljenja ili održavanja telesne težine.

Vežbanje podstiče proizvodnju lipoproteina visoke gustine (HDL) ili poznatijeg “dobrog” holesterola, a smanjuje nezdrave trigliceride. Zahvaljujući tome, krvotok funkcioniše normalno, što smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Dobrobit fizičke aktivnosti ogleda se i na konkretnom uticaju na psihološko zdravlje, jer stimuliše različite hemijske supstance u mozgu koje mogu da dovedu do osećaja sreće i opuštenosti. Poseban benefit je u tome da redovno vežbanje doprinosi boljem izgledu što dovodi do veće samouverenosti i samopouzdanja.

Od podjednakog značaja je i da rekeracija može da pomogne da se brže utone u san, koji je dublji, a samim tim zdraviji.

Ukoliko do sada niste izabrali svoj način rekreiranja, predlažemo vam neke od najklasičnijih vežbi da sa njima počnete da budete aktivni.

TRBUŠNjACI

Lezite na leđa i stavite ruke na potiljak. Noge savijte u kolenima. Podižite lopatice i grudi od podloge dok bi donji deo leđa trebalo da ostane priljubljen na podlogu. Pre podizanja udahnite vazduh, a dok se podižete izdišite. Uradite 30 trbušnjaka u tri navrata.

DžOGIRANjE

Brzo hodanje ili trčanje je takođe vrlo efikasan način za postizanje dobre fizičke forme. Da biste imali rezultat potrebno je da džogirate najmanje pola sata i da ubrzate otkucaje srca.

SKLEKOVI

Oslonite se na šake koje su malo šire od širine ramena, i na kolena. Zategnite stomak, zadnjicu i leđa. Udahnite vazduh, pa dok se spuštate ka podlozi izdišite. Uradite po 10 sklekova u tri navrata.

ISTEZANjE

 

Istezanje kičmenog stuba je jedan od najboljih načina prevencije da ne dođe do razvoja spondiloze i bolova. Da biste se istegli, nađite šipku koja odgovara vašoj visini i okačite se o nju i visite nekoliko trenutaka. Ponovite istezanje više puta.

ČUČNjEVI

Zauzmite stojeći stav sa ispravljenim leđima, zategnutim stomakom i zadnjicom. Noge su raširene u širini kukova. Udahnite, pa se na izdisaj spuštajte u čučanj, tako da kolena ne pređu ivicu nožnih prstiju, a zadnjicom težite kao da želite da sednete. Uradite po 15 čučnjeva u tri navrata.

 

Izvor: Večernje novosti

Podeli

Alma Ademovic

Recent Posts

Atletičari Novog Pazara nižu uspehe, pravi izazovi tek predstoje

Sezona u dvorani donela je mladim Pazarcima brojne rekorde i medalje sa domaćih i balkanskih…

14 hours ago

U nedelju, 19. maja preventivni pregledi: Merenje krvnog pritiska, EKG, krvna slika i ultrazvuk abdomena

U nedelju, 19. maja u Opštoj bolnici i Domu zdravlja Novi Pazar u periodu od…

15 hours ago

Ugostiteljsko-turistička škola najbolja na konkursu ‘’Evropa i ja’’

Učenici novopazarske Ugostiteljsko-turističke škole osvojili su prvo mesto i novčanu nagradu od 600 evra za…

15 hours ago

Nejla Avdović druga na Državnom prvenstvu iz zdravstvene nege

Učenica srednje Medicinske škole "Dva heroja" Nejla Avdović  osvojila je drugo mesto na nedavnom državnom…

18 hours ago

Dom zdravlja: Povećan broj pacijenata

Promena vremena doprinela je da se poveća broj pacijenata, sa virusnim infekcijama, posebno onih sa…

18 hours ago

Redovno pranje zuba uslov za celokupno zdravlje

Povodom Nedelje zdravlja usta i zuba, koja se organizuje treće nedelje maja poslednjih 20 godina,…

18 hours ago